Başkan Şahin Yılancı nüfus artırım çalışmalarına hız verdi

Başkan, nüfus çalışmalarına hız verdi

Belediye Başkanı Şahin Yılancı Şebinkarahisar'ın nüfusunun artırılması için köy muhtarları, servis sürücüleri ve gurbetçi hemşerilere çağrıda bulundu.

Sayın Yılancı; Şebinkarahisar da ölümlerle ve göçlerle nüfusun her geçen gün azaldığını vurguladı.

Belediye Konferans salonunda; köy muhtarları ve servis sürücüleri ile toplantı yaparak, "hep birlikte ilçemizin nüfusunun artışını sağlamalıyız. Köylerden ilçe merkezine boş olan adreslere ikametgah kayıtlarını yaptıralım ilçemiz, daha çok ölümlerle ve göçlerle azalan nüfusla riske giriyor" dedi.

Belediye Başkanı Şahin Yılancı; toplantıda nüfus artırıcı çalışmalar için esnaflarla görüşmeler yaptığını , bazı esnafların ikametgahlarının Şebinkarahisar dışında olduğunu öğrendiğini , bu durumdan da üzüntü duyduğunu ve ilçesini seven ilçe ekonomisine katkıda bulunmak isteyen herkesin nnüfus artırım çağrısına cevap vermesinin Şebinkarahisar'ın geleceği için yararlı olacağını ifade etti. Mevcut 11.700 olan nüfusun ; ölümlerle ve şehir dışına göçlerle azaldığını ,10 bin nüfusun altına düşmemesi gerektiğini belirterek köy muhtarları ve servis sürücülerine köy nüfüsuna kayıtlı kendi ve yakınlarının ikametgahlarını şehir merkezinde belediyenin tespit ettiği boş adreslere almaları konusunda çağrı da bulundu. Şehir merkezinde 11 700, köylerde ise 9 bin üstü nüfus olduğunu Şebinkarahisar'ın ekonomik alanda daha da iyileşmesi için nüfus artırma çalışmalarında köylerin desteğinin önemli olduğunu belirtti. Son zamanlarda Suşehri ve Alucra ilçelerinde yapılan çalışmalarda o ilçe vatandaşalarının bu çağrıya hızla cevap verdiğini Şebinkarahisar da ise bu çalışmanın daha yavaş ilerlediğini , vatandaşların bu konuda ivedi davranmadığını aktardı. Daha önce de İstanbul da bir çok toplantılara katılarak tüm gurbetçilere ikametgahların alınmasının ilçe nüfusu , doğalgaz ve ilçe ekonomisi için önemli olduğunu

İller Bankasının ve diğer gelirlerin buna göre ilçeye gönderildiğini şu an gelen ödemelerin 10 bin / 50 bin nüfus aralığının esas alındığını , 10 bin nüfüsun altındaki ilçelerde en az limit esas alınarak İller Bankasından ödeme gelebileceğini , ilçemizin 10 bin nüfusun altına düşmemesi için hep birlikte çalışılması gerektiğini belirtti. Bu çalışmaların ivedilikle Aralık ayı sonuna kadar tamamlanmasının çok önemli olduğunu, çalışmaların olumlu sonuçlanması sonucunda beklenen nüfusun 20 bin den fazla tahmin edildiğini ifade etti.

Sayın Yılancı; "Şebinkarahisar'ın geleceği için hep birlikte çalışmalıyız . Muhtarların ikametgahları köylerinde kalması şartıyla kendi ailesi ve yakınlarını şehir merkezinde boş adreslere yada yakınlarının yanına alalım ve hep birlikte nüfusu artıralım " dedi. İkametgah değiştirmenin hukuki bir sakıncasının olmadığını da belirtti.

Şebin medya: Gülsen Akyol Mutlu