Başkan Geçmiş,"Uranyum madenciliğinin önü tamamen açılıyor."

Başkan Geçmiş,"Uranyum madenciliğinin önü tamamen açılıyor."

Yeni Hudut Gazetesi'nin haberine göre;

"Uranyum eksikti!"

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Ergene'nin zehir aktığı, taş ocakları, nükleer enerji santrallerinin tehdidi altındaki bölgede şimdi de MTA Genel Müdürlüğü'nce karotlu uranyum sondaj faaliyetleri başlatılacağını belirterek tepki gösterdi...

Türkiye'de son birkaç yıl içinde gerçekleştirilen uranyum arama çalışmalarında yeni rezervler keşfedildiğinin altını çizen Geçmiş önemli açıklamalarda bulundu..

MTA'nın daha önce açıkladığı verilerde, Giresun ilinde, özellikle Şebinkarahisar ilçesinde zengin uranyum madenlerinin olduğu duyurulmuştu. Yozgat'tan sonra ve Nevşehir'le birlikte Edirne'nin de uranyum maden sahasına dönüştürülmesiyle, çok büyük bir alanda uranyum madenciliğinin önü tamamen açılıyor.

Aydın'ın Söke ilçesinde Kisir Mahallesi'nde 1958 yılında açılan ve öylece bırakılan uranyum madenleri Kisir Mahallesi'nin adının “Kanser köy” olarak anılmasına neden olmuş ve köyde halen insanların nerdeyse tamamı kansere yakalanıp yaşamını yitirirken, birçok bölgede uranyum madenleri için lisanslar verilmeye devam ediliyor..

HABER DETAY OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..HABER DETAY OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..