CANİKLİ BUDAPEŞTE'DE GÜL BABA TÜRBESİNİDE ZİYARET ETTİ

CANİKLİ BUDAPEŞTE'DE GÜL BABA TÜRBESİNİ DE ZİYARET ETTİ.

Bakan Canikli'nin sosyalmedyadan da paylaşımda bulundu.

"Kanuni Sultan Süleyman'ın davetiyle Budin'de tekke kurarak halkın büyük sevgisini kazanan ve Budin Savaşı'nda şehit düşen Gül Baba'nın, Budapeşte'deki türbesini ziyaret ettik. Kahraman ecdadımızı bir kez daha rahmetle ve minnetle andık."

GÜL BABA - BUDAPEŞTE

Haçlıların Yıkamadığı Türbe Gülbaba

 Gül Baba Türbesi, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin merkezinde bulunuyor.

 Osmanlı'nın en güçlü döneminde Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın bütün seferlerine katılan Gül Baba'nın türbesi, Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafından 1548'de yaptırılmış. Türk Caddesi ve Gül Baba Sokağının kesiştiği yerde bulunan ve şehri tepeden gören türbenin inşa edildiği alan, Macarlar tarafından Rozsadomb (Gül Tepesi) olarak anılıyor.

Orta Avrupa'da fonksiyonunu yitirmeden türbe olarak kalan önemli bir Türk eseri olan Gül Baba Türbesinin en dikkati çeken özelliği, sandukanın bulunduğu alandaki gül kokusu. Ziyaretçileri türbenin girişinde Gül Baba'nın heykeli karşılarken, Türk kültüründe önemli bir yer bulunan iki çeşme de türbenin bulunduğu bahçede yer alıyor.

Adını sarığında taşıdığı gülden alan Gül Baba; Macarlar'ın saygı duyduğu ve hoşgörüyle bahsettiği başlıca tarihi figürlerden birisi olmaya devam ediyor.

Macaristan Budin'de türbesi bulunan meşhur Türk mücahidi ve dervişi hakkındaki ilk bilgiler, Evliya Çelebi'den. Çelebi'nin naklettiğine göre Gül Baba, Merzifonlu bir Bektaşi dervişidir. Evliya Çelebi, elinde büyük bir kılıçla savaşlara katılan Gül Baba'ya bu lakabın verilmesine, külahında daima bir gül taşımasının sebep olduğunu da belirtmiştir. Fatih Sultan Mehmet devrinden Kanuni Sultan Süleyman devrine kadar birçok gazalarda bulunmuş, Budin'in fethine katılmış ve bu sırada şehit düşmüştür. O zaman Rumeli kazaskeri olan Ebusuud Efendi, 2 Eylül 1541 tarihinde cenaze namazını kıldırmış, bu namazda Kanuni Sultan Süleyman ve yüz bini aşkın bir cemaat hazır bulunmuştur.