Vilayette “Millî Mücadelede Milli Savunma” Paneli gerçekleştirildi..

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli “Millî Mücadelede Milli Savunma” paneline katıldı.Millî Savunma Bakanlığı (MSB), Giresun Üniversitesi (GRÜ), ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, SAGE, MKE ve TÜBİTAK ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) iş birliği ile gerçekleştirilen “Milli Mücadelede Milli Savunma” konulu panel, 10 Mart 2018 Cumartesi günü saat 18.00'da GRÜ Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı.

TÜGVA tarafından hazırlanan tanıtım videosu ve Milli Savunma sistemleri ilgili video gösterimi ile devam eden programda; TÜGVA Giresun İl Temsilcisi Öğretim Görevlisi Muhammet Anıl Kaya, GRÜ Rektörü Prof.Dr. Cevdet Coşkun, Vali Harun Sarıfakıoğulları ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli birer konuşma yaptı.

Bakan Canikli, konuşmacı olarak katıldığı panelde, Türkiye’nin her geçen gün daha da büyüyüp, güçlenen savunma sanayisini ve bu sürecin ülkemiz için önemini anlattı.

Vali Sarıfakıoğulları konuşmasında;

“TÜGVA Giresun İl Temsilciliği olarak bugün önemli, bir o kadarda güncel bir konuyu incelemek, masaya yatırmak için bir aradayız. Ben bu panelin düzenlenmesinde emeği geçen başta Muhammet Anıl Kaya kardeşim olmak üzere bütün TÜGVA ailesine teşekkür ediyor, onları yürekten tebrik ediyorum. Bugün, ‘Zeytin Dalı’ harekatıyla, dün ‘Fırat Kalkanı’ harekâtıyla destansı büyük mücadeleler gösteren ve bu harekatlar kapsamında şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Gazilerimize de Yüce Allah’tan şifa diliyorum. Yine bu destansı mücadelelerde Mehmetçiğimizle omuz omuza kahramanca mücadele veren Özgür Suriye Ordusu’ndan şehit olanları da unutmamak gerekir diye düşünüyorum.Elbette bu büyük mücadeleler verilirken, bu destansı mücadeleler verilirken bunun kaynağını, bunun dayanağını, Milli savunma sanayimiz oluşturuyor. Milli savunma sanayimizin geliştirilmesi noktasında başta, Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımıza ve çok değerli Sayın Nurettin Canikli Bakanımıza emeklerinden, çabalarından dolayı şükranlarımızı ve minnet duygularımızı ifade etmek istiyorum. Bu büyük bir mücadelenin ve azmin eseri. Şöyle ki ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının genel müdürlerinden, mühendislerine, işçilerine kadar büyük bir özverinin hikayesi. Ben bu noktada çalışan, emek sarfeden herkese teşekkürlerimi, minnet duygularımı, İlin Valisi olarak, bu ülkenin bir evladı olarak, borçlu olduğumu hissediyorum ve onlara minnet duygularımı ifade etmek istiyorum.
Yine Vatanı için, Millet, için, Bayrağı için, Dini Mübin İslam için toprağa düşmüş bütün şehitlerimize, 15 Temmuz şehitlerimize, Millet iradesinin üstünde bir irade olmayacağını haykıran tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.Eğer bugün burada, bu özgür havayı soluyor isek, bu çatı altında bir arada isek, işte bu şehitlerimize borçluyuz. Allah onlardan binlerce kez razı olsun, mekanları cennet olsun. Ben panelin hayırlara vesile olması temennisiyle hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum” dedi.

“Millî Mücadelede Milli Savunma” paneline konuşmacı olarak; ASELSAN Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Hazerfen Oruç ve İnsan Kaynakları Sistem Geliştirme Müdürü Ongun Can Özkaya, ROKETSAN Mühendislik Direktörü Cenk Önem, HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Savaş Yanık, TÜBİTAK SAGE Müdür Yardımcısı Ahmet Göçmez, Makine Kimya Enstitüsü AR-GE Daire Başkanlığı Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Selim Gemici katıldı.

Programda kısa bir konuşma yapan TÜGVA il Temsilcisi M. Anıl Kaya, TÜGVA’nın misyonuna ve Giresun şubesi olarak yaptıkları çalışmalara değinirken, Panel için yaptıkları daveti kabul eden Sayın Bakana, Giresun Valisine, Rektöre ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Rektör Coşkun konuşmasına Giresun Üniversitesinin bu günlere gelmesinde büyük pay sahibi olan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli başta olmak üzere, üniversiteye maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen herkese, etkinliğe katılan protokol üyelerine ve salondaki diğer davetlilere teşekkür ederek başladı.

Bölgenin önemli sanayi alanlarından biri olan silah sanayinde çalışacak ara eleman ihtiyacını gidermek amacıyla Teknik Bilimler MYO bünyesinde Hafif Silah Sistemleri programının açıldığını söyleyen Prof. Dr. Cevdet Coşkun, “Ayrıca yapay zeka, robotik, sanal ve arttırılmış gerçeklik teknolojileriyle askeri alanda (Serious Games) ciddi oyunlar geliştirerek, askeri personel eğitiminin desteklenmesini sağlamak amacıyla yeni proje önerileri hazırlıyoruz.Bunun dışında bölgemizde Ordu ile birlikte bir teknoloji geliştirme merkezi kurma noktasında çalışmalar başlattık. Bu amaçla Bulancak 2. OSB'de 10 dönümlük arazi teknokente tahsis edildi. Bu süreçte Sayın Nurettin Canikli ve 2. OSB Müdürü Mete Bahadır Yılmaz başta olmak üzere Teknokentin kurulmasına katlı sağlayanlara teşekkür ederim” dedi.

Programın onur konuğu olan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, düzenlenen programın güzel geçmesini temenni ettiğini söyleyerek, etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan TÜGVA il başkanlığına teşekkür etti. Bir ülkenin savunma sanayindeki kendine yeterlik derecesiyle caydırıcılığı arasında doğrusal bir ilişki olduğunu belirten Canikli ;

Ekonomileri bir çok ülkeden geride olmasına rağmen, savunma sanayinde başarıyı yakalaması sebebiyle dünyada söz sahibi olan ülkeler var. Rusya ve Çin’de kişi başına düşen milli gelir düşük olmasına rağmen, savunma sanayindeki çalışmaları nedeniyle uluslararası alanda söz sahibi ülkelerdir. Dolayısıyla ülkelerin savunma sanayi ile gücü arasında doğrusal bir orantı vardı. Ülkelerin ordularının, savunma sanayilerinin güçlü olması, dünya siyasetinde söz sahibi olmalarını sağlayan en temel unsurdur. Savunma sanayi güçlü olmayan bir ülkenin uluslararası arenada söz sahibi olması imkansız olmakla beraber, bu ülkeler küresel güçlerin siyasi projelerinde sadece figüran olarak kendilerine yer bulabilirler.Ülkelerin dünya siyasetinde saygınlık kazanmak için silahlı kuvvetlerini güçlendirmelerinin şart olduğunu belirten Canikli, ülkelerin uzun vadede ayakta kalmak için de bu güce ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Türkiye’nin çok büyük bir coğrafyaya sahip olduğunu ve konum olarak dünyanın en önemli noktalarından birinde olduğunu söyleyen Canikli, bu nedenle bu coğrafyada her zaman tehditlerin kendini gösterdiğini belirtti.Konuşmasının devamında Afganistan, Suriye, Libya ve Irak’ta yaşananlara değinen Canikli, Türkiye’nin bu olaylara karşı sessiz kalamayacağını, haksızlıklara ve işlenen insanlık suçlarına her platforma tepki gösterdiğini ve ağırlığını ortaya koyduğunu söyledi. Bazı ülkelerin Orta Doğuyu istedikleri gibi şekillendirmek için terör örgütlerini kullandığını ifade eden Sayın Bakan, Türkiye’nin son yıllarda kendi savunma sanayi ile desteklediği ordusuyla bölgede bu oluşumlara izin vermediğini aktardı.

ASELSAN adına programa katılan bir diğer panelist olan İnsan Kaynakları Sistem Geliştirmeleri Müdürü Ongun Can Özkaya, ASELSAN’ın insan kaynakları uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

TUBİTAK SAGE’de Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Ahmet Göçmez yaptığı sunumda, TÜBİTAK’a bağlı 19 enstitüden biri olan SAGE’nin hava savunma sistemleri alanında yaptığı çalışmalara değindi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı silahların geliştirilmesi, modernizasyonu ile yeni teknolojilerin hava ve kara araçlarına entegrasyonu için bir çok kurumla eş güdümlü çalıştıklarını belirten Göçmez, Milli Savunma Bakanlığı çatısı altında gerçekleşen bu çalışmaların, Türk Ordusunun dışa bağımlılığını azaltmada önemli rol oynayacağının altını çizdi.

Panelin devamında HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Savaş Yanık, TÜBİTAK SAGE Müdür Yardımcısı Ahmet Göçmez ve MKE Ar-Ge Ürün ve İş geliştirme Şube Müdürü Selim Gemici, çalıştıkları kurumların Türk Silahlı Kuvvetleri için ürettiği teknolojileri, silahları ve bunlarla ilintili alt yapıları hazırladıkları slaytlarla aktardılar.

Program, Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un panelistlere teşekkür plaketi takdim etmesi ve Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nun çıkış kapısının önündeki fuaye salonunda verilen kokteyl ile son buldu. 

*******************************************

Milli Savunma Sanayiimiz - Inside Turkish Defence Industry

Tvnet, Türkiye’nin yerli ve milli sanayi gücünü adından söz ettirecek ve TV'de ilk kez ekrana gelen bir belgeselle ekrana getiriyor.