Buzağı Sağlığı Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

Buzağı Sağlığı Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından 2018 yılının Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Yılı olarak ilan edilmesi üzerine; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığınca finanse edilen ‘Giresun İlinde Yeni Doğan Buzağılarda Sağlığın Korunması Projesi’ saha çalışmaları Alucra, Bulancak, Dereli ve Şebinkarahisar ilçelerinde hızla devam ediyor.

Proje kapsamında; yetiştiricilerin yeni doğan buzağılarda bakım ve besleme ile ahır şartlarının iyileştirilmesi konularında eğitilmeleri ve temin edilen 10 bin adet septisemi serumu ile yeni doğan buzağıların belirli hastalıklara karşı bağışıklık kazanması planlanmıştır. Böylece ilimizde %4 civarında olan buzağı kayıplarının %2 seviyelerine düşürülmesi hedeflenmektedir.

Proje çalışmalarının yoğunlaştığı yerlerden birisi olan Dereli’de ilçemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü mobil veteriner sağlık ekipleri tarafından hayvancılık işletmeleri birebir ziyaret edilerek eğitim çalışmaları yürütülmekte olup, bu yılın ilk üç ayında 4 bin baş buzağıya ücretsiz olarak koruyucu septisemi serumu uygulanmıştır.


Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü