BEÇ TAVUKLARI SAHİPLERİNİ BULDU.

BEÇ TAVUKLARI SAHİPLERİNİ BULDU.

DKMP tarafından çiftçilere her yıl dağıtılan BEÇ (İRAN) TAVUĞU bu yılda sahiplerini buldu.

DKMP Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban yaptığı açıklamada ;

"Yozgat Kanatlı Üretme İstasyonundan alınan 150 adet(75 Çift) Beç Tavuğu Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerine Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı görülen köyler başla olmak üzere vatandaşlarımıza dağıtıldı." dedi.

*** ***** ****

BEÇ TAVUĞUNU TANIYALIM.

Beç tavuğu , Tokat tavuğu ve İran tavuğu olarak ta isimlendirilmektedir.
İlk kez mısırlılar tarafından evcilleştirilmiştir ve güney Afrika’daki en popüler avlanan hayvanlar sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Fiziksel Ve Biyografik Bilgiler

Sahralarda olmak üzere anavatanı Afrika’dır. Fransa’nın güneyinde ve Hindistan’ın batısında oldukça kullanımı yaygın olan bir türdür. Yaşama süreleri 12 yıl gibi uzunca bir süredir, Kuluçka sayıları yaklaşık olarak 30 gündür. Otsu bitkiler, tahıllar, bitkilerin tohumları, meyveleri ve böcekler ile beslenirler. Genelde ilkbaharda ürerler buda takriben mayıs ve nisan aylarıdır. Ağırlıkları 1.5 kg civarıdır. Görünümü ; Başı çıplaktır, boyun derisi ise kıpkırmızıdır, tüyleri ise oldukça beyaz beneklidir. Dişi cinsleri genelde yuva yapmak için çok uğraşmazlar, Ve çok muazzam bir şekilde bir defada 20 tane yumurta bırakırlar. Tavuk yumurtalarına oranla oldukça küçük yumurtalar bırakırlar ve sarıları çok koyudur. Yumurtaları ise oldukça lezzetlidir. Mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz, genelde lüks lokantalarda menemen türü yemeklerde kullanılır ve müşteriler tarafından çok beğenilir.

Uzman Doktor Tavsiyesi

Sağlık açısından doktorlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Bir çok hastalık için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bulunması zor olduğundan türü hem etine hem de yumurtasına ulaşmak çok zor olsa da, internet üzerinden satılmaktadır....

Şebin medya:Gülsen Akyol Mutlu