ŞEBİNKARAHİSAR MERYEMANA MANASTIRI İLE DE SES GETİRİYOR..

ŞEBİNKARAHİSAR MERYEMANA MANASTIRI İLE DE SES GETİRİYOR..

İSTANBUL'da oturan bir grup Süryani, beraberlerindeki İsveç ve Norveçli akrabalarıyla, Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Meryem Ana Manastırı’nı ziyaret ettiler..

YIL 2018

Trabzon'un Maçka ilçesinde tarihi Sümela Manastırı'nın, restorasyon çalışmaları nedeniyle 3 yıldır kapalı olması nedeniyle, bölgeye gelen özellikle Katolik ve Ortodoks'lu turistler, Giresun iline bağlı Şebinkarahisar ilçesi Kayadibi köyünde yer alan tarihi Meryem Ana Manastırı'na yöneldi.

İstanbul'un Bakırköy ilçesinde yaşayan Süryani, Hıristiyan ve Ermeniler, İsveç ve Norveç'teki akrabalarıyla da buluşarak, Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde restorasyonu tamamlanarak inanç ve kültür turizmine açılan Meryem Ana Manastırı'nı ziyaret etmek için yola çıktı. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun tahsis ettiği otobüsle bölgeye gelen 46 kişilik kafile, ziyaret ettikleri manastırda Meryem Ana’nın Göğe Alınması Bayramı kapsamında, ibadet ederek dua yaptılar.

Günü birlik düzenlenen turla geldikleri Şebinkarahisar'da, yolda bir kır düğününe de uğradılar. Yöre kültürüne özgü çalınan davul ve zurna eşliğindeki oyunlara da eşlik etti.

Kafilede yer alanlar, Şebinkarahisar halkının çok misafirperver olduğunu, Eylül ayı içerisinde tekrar ilçeye bir gezi düzenleyeceklerini ve buradaki tarihi varlıkları ancak konaklayarak gezebileceklerini belirttiler..

Şebinkarahisar Meryemana Manastırının tarihin en eski manastırlarından olduğu tarihçiler tarafından beyan edilsede, tarih ve kültür mirasının süreceliğine katkı babında yurtiçi ve yurtdışından turistler büyük bir merakla buraya geliyor. gelmek isteyenler sayısınında artması bekleniyor.

* * * * * 

Daha öncede Ayin törenleri ile adından söz ettiren Meryemana manastırının tarihi geçmişi için anlatılanların hepsi birer merak konusu olmaya devam ediyor.

AYİN TÖRENİ - YIL 2014

Şebin Medya Gülsen Akyol Mutlu

RESTORASYON - YIL 2012