AKVİRAN KÖYÜ YOL VE SU BEKLİYOR

AKVİRAN KÖYÜ YOL VE SU BEKLİYOR

Akviran köy yollarında çalışma yapıldı..

Akviran köy yollarında ;

İl Özel idaresi tarafından asfalt yapılması planlanan yolda çalışmalar yapıldı..

Edinilen bilgilere göre;

 İl Özel İdaresi tarafından tamamı  7 km olarak  planlanan asfalt çalışmalarında fuller dökümü 4km mesafede yapıldı

Kalan 3 km lik mesafede yol  genişletme ve asfalt çalışmalarının devam edeceği  , il özel idare bütçesinden ödenek gelmesi durumunda  ise  Akviran köyü ve civar köylere  parke taşlar verilerek  köy içerisinde yollarında parke taşlarla döşenmesinin sağlanacağı  aktarıldı.

İl Özel İdaresinden  ödenek gelmesi halinde Akviran köyüne ve bazı köylere  parke dağıtımının yapılabileceği aktarıldı.. verilebileceği aktarıldı..

Öte yandan ; Akviran Köyü Muhtarı  Süleyman Demir  şu açıklamalarda bulundu.  “Yıllardır mahrum kalan köyümüzün anayol – köy arasında çalışma başlatan Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’na , ve  İl Özel İdaresi  çalışanlarına teşekkür ediyor , bir an evvel  7 km mesafenin asfalt yapılmasını arzu ediyorum “ dedi..

Muhtar Demir;   Köy  içi yollarının genişletilmesi için   imece usulü  köy halkının çalıştığını,    İstanbul da faaliyet gösteren  köy derneği tarafından  temin edilen beton blokların İstanbul dan tırlar ile köye nakliyesinin yapıldığını  ve beton blokların duvar vazifesi gördüğünü  yol adına tek isteklerinin köy içine İl Özel İdaresi tarafından parke dağıtımının yapılmasını istediklerini ifade etti.

Şebinkarahisar'a gelmek için Tönük / Akviran arasında kayıkla geçilerek 18 km mesafeye düşürülüyor. Köy halkı yaz mevsiminde  barajdan kayıkla geçerek en kestirme  ve en tehlikeli yolu kullanıyorlar.   Akviran köyü sakinleri  1985 yılında Kılıçkaya Barajının yapımının ardından suların altında kalan köprülerin yerine yeni bir köprü yapılmasını talep ediyor.

Diğer bir sorun olarak ta köylerinde 200- 300 yıllık dut ağaçlarının ceviz ağaçlarının bulunduğunu , köyün geçim kaynağının ağırlıklı olarak  dut ve dut ürünleri  ile birlikte  , üzüm , ceviz ve hayvancılık olduğunu belirtti.

3 asırlık dut ve cevizler sulanamıyor

Akviran Köyü Muhtarı Süleyman Demir; köyünde sulama suyu probleminin büyük önem arz ettiğini,

3 asırlık dut ve ceviz ağaçlarının susuzluktan kuruduğunu , köye sınır olan Kılıçkaya Barajından su almak istediklerini , Devlet Su İşlerinden  bu konuya hassasiyet göstermesini  ,  ata yadigarı olan 3 asırlık meyve ağaçlarının bir kısmının kuruduğunu bir kısmının da kurumaya yüz tuttuğunu  bunları yaşatmak için sulama suyuna DSİ nin izin vermesini istediklerini aktardı.  Devlet Su İşlerine yaptıkları başvurularında Kılıçkaya Barajının  elektrik üreten baraj olmasından dolayı   su veremeyiz  gerekçelerine ; köyün tek geçim kaynağı olan meyve bahçelerindeki ağaçların sulanması için çözüm getirmelerini ve bu konuda yetkililerden de destek beklediğini aktardı.

Şebin medya: Gülsen Akyol Mutlu