Tohumluk Buğday Dağıtımı Yapılacak

Tohumluk Buğday Dağıtımı Yapılacak

ÇKS kaydı bulunan 1000 çiftçiden 43 çiftçiye kg fiatı 40 kuruş olan tritikale buğdayın Eylül ayı sonuna kadar dağıtımı sağlanacaktır.

Edinilen bilgilere göre;

Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında, 3 ilçede tohumluk buğday dağıtılıcak. Şebinkarahisar 40 ton , Alucra 20 ton, ve Çamoluk İlçelerinde 20 ton olmak üzere toplamda 80 ton tritikale tohumluk buğday dağıtılacak.

Edinilen bilgilere göre;

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün Girkap kapsamında Alucra 20 ton, Çamoluk 20 ton Şebinkarahisar 40 ton olmak üzere toplamda 80 ton tritikale buğday % 20 çiftçi katkı paylı olmak kaydı ile Ziraat Odası Başkanlığı ve Mahalle ve köy muhtarlarının vatandaşı bilgilendirmeleri neticesinde İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaatta bulunan ilk 43 çiftçiye dağıtımının yapılacağı aktarıldı.

İlçe Tarım Müdürü Kamil Çakır konuyla ilgili yaptığı açıklamada ; Dağıtılan tohumluk buğdayların Çiftçi kayıt Sistemi (ÇKS) kaydında arazilerin büyüklüğüne göre 200kg , 300kg veya da 2 ton alabilen çiftçilerimiz var. Dağıtılacak tritikale buğdayın mümkün mertebe fazla çiftçinin üretim yapmasından yanayız.

Verilen tohumların ekilebilirliği önemli . İlçemizde ÇKS kaydı bunan 1000 çiftçi ve 13 bin parsel var. Buğdayın dağıtımı konusunda muhtarlara ve Ziraat Odası Başkanlığına bildirdik atılan mesajlar sonucunda ilk başvuranlara verdik .

Tritikale buğday da ; Kuraklık don gibi doğal afetlerden dolayı da ilçenin gelecek yıl ki tohumluklarını da karşılamaya yönelik bir çalışma da oldu. Bu yıl bunlardan elde edilecek tohumluklar seneye de çiftçilerimizin ekebilmesi için ortaya sürülmüş oldu. Böylece diğer ihtiyacı olan çiftçilerimizde temin etmiş olacaklar ve devletimiz sertifikalı tohum üreticilerine vermiş olduğu mazot gübre desteği sağlıyor. Çiftçiler talepleri halinde Tarım Kredi Koop ve tohumluk bayilerinden arazi dosyalarıyla birlikte tohum almış alabilecekler.

Piyasa da kg fiatı 2 TL iken , 40 kuruşa dağıtımı yapılacak buğday, Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla Eylül ayı sonuna kadar getirilerek çiftçilere dağıtımı sağlanıp mevsim normallerinde Ekim ve Kasım aylarında çiftçiler tarafından ekimi sağlanmış olacak ve gelecek yıla tohum artırımı elde edilmiş olacaktır “ dedi.

Tritikale buğdaydan temin edemeyen çiftçiler ise duyuru ve mesajların kendilerine ulaşamadığından talepte bulunamadıklarını ve yeniden faydalandırmanın yapılmasını beklediklerini dile getirdiler.

 

Tritikale bitkisinin özelliği:

tritikale bitkisi buğday x çavdar melezinden geliştirilmiştir. Tritikale elde edilmesinde yapılan melezlemede ana bitki olarak buğday ve baba bitki olarak çavdar kullanılmaktadır. Buğday ile arpanın verimli ve kaliteli yetişmediği tarla koşullarında tritikale yüksek verim potansiyeline sahiptir.

Tritikale tane ürünü olarak çoğunlukla hayvan beslenmesinde, bazen de hasıl olarak kaba yem üretimi ve otlatma için de yetiştirilmektedir. Tanesinin yemlik kalitesi mısır, buğday ve arpa ile eşit kalitededir.

Şebin medya: Gülsen Akyol Mutlu