Şebinkarahisar DKMP Şefliğinde yaban hayvanları koruma alltında

 

ŞEBİNKARAHİSAR’da yaralı halde bulunan Puhu kuşu , çoban aldatan kuşu ve kaya güvercini ve 2 adet şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü(DKMP) şefliğinde koruma altına alındı.

424.jpg - 88,42 kB

Duyarlı vatandaşlar tarafından Şebinkarahisar DKMP şefliğine teslim edilen yaban hayvanları kurum tarafından koruma altına alındı. Alucra Çevre Yolunda araç çarpması sonucunda yaralı halde bulunan Puhu kuşu duyarlı vatandaşlar tarafından Alucra’da bulunan bir veteriner kliniğine teslim edildi. Klinikte sağlık kontrolleri yapılan Puhu kuşunun sol kanadının kırık olduğu ve sol gözünün yaralı olduğu belirtildi. Alucra’da bulunan veteriner kliğini yetkilileri daha sonra Şebinkarahisar DKMP şefliğini arayarak yaralı Puhu kuşunu görevlilere teslim etti. Şebinkarahisar DKMP şefliğince teslim alınan Puhu kuşu tedavileri yapılmak üzere koruma altına alındı. Ayrıca DKMP şefliği görevlileri kırsal arazide koruma kontrol görevi esnasında kaya güvercini buldu. Veteriner hekim tarafından kontrolleri yapılan kaya güvercininin ayağında kırık olduğu ve tedaviye alındığı öğrenildi. Perşembe günü ise duyarlı vatandaşlar tarafından Alucra Orman İşletme Şefliğine bırakılan çoban aldatan kuşu, Şebinkarahisar DKMP şefliğince Alucra ya giderek teslim alındı. Veteriner kontrolleri yapılan çaban aldatan kuşunun kanadında kırık olduğu belirtildi.

Şebinkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü Üçköprü Orman İşletme sahasında yaralı olarak bulunan 2 adet şahin duyarlı vatandaşlar tarafından Orman İşletme Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Şebinkarahisar DKMP Şefliğince teslim alınan yaralı şahinlerin tedavi ve bakımlarının ardından doğaya salınacağı bildirildi. Veteriner kontrolleri yapılan bir şahinin kanadının kırık olduğu diğerinin ise vitaminsizlşkten halsiz kaldığı kaydedildi.

Sağlık kontrolleri yapılan yaban hayatı kuşlarının DKMP şefliğince koruma altına alınarak tedavileri yapıldıktan sonra doğaya salınacağı bildirildi. 

Şebinmedya: Gülsen Akyol Mutlu