Atatürk 94. Yılda Şebinkarahisar da

    Atatürk'ün Şebinkarahisar'a gelişinin 94. yıl dönümü  törenle kutlandı

987.JPG - 276,22 kB

11 Ekim 1924 yılında Erzurum dönüşü Şebinkarahisar vilayetine gelen Atatürk'e günde  temsili  karşılama yürüyüşü yapıldı. Protokol eşliğinde belediye önünden başlayan yürüyüş Hükümet konağı önünde tören yapılan tören ile devam etti.
Hükumet Konağı  Atatürk Anıtı önünde  Kaymakamlık ve belediye başkanlığı çelenklerinin sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının akabinde Belediye Başkanı Şahin Yılancı günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. "Bu gün Gazi Mustafa kemal Atatürk'ün şehrimize teşriflerinin 94. yıl dönümünü kutlarken büyük Önder Atatürk'ümüz başta olmak üzere silah arkadaşlarını şehitlerimizi gazilerimizi rahmet ve minnet anıyorum. Yurdun her yerini karış karış dolaşarak halkın sorunlarını yerinde tespit eden halkı yüreklendiren ve il ve ilçelerde kalkınma  vizyonu veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, E986.JPG - 233,44 kBrzurum da bir deprem olması dolayısıyla Erzurum'a gitmiş ve dönüşte  Şebinkarahisar halkının daveti üzerine  11 Ekim 1924 Cumartesi günü oldukça geç bir saatte şehrimize teşrif etmişlerdir.  Türk Ocağında konuşma yapan Gazi Mustafa Kemal" 

“Ben bu güzel şehri çok beğendim. Bu sevgimin bir nişanesi olarak Karahisar-ı Şarki olan şehrin adının Şebinkarahisar olarak tashihini teklif ediyorum. Şabı başta olmak üzere fatihlerin otağ kurduğu bu toprakların içinde daha neler varsa ele alınmalı ve tarihen olduğu kadar iktisaden de bu şehri ileri götürmek vazifemiz olmalıdır. Sürekli yangınlar görmüşsünüz, memleketiniz bir harabeye dönmüş, fakat esef etmeyin. Şu tek gözlü, mütevazi ocağınızda derin bir samimiyet, geniş ve anlayışlı bir kültür buldum. Kalkınacaksınız, mesut olacaksınız. Türk ocakları modern dekolarla ölçülmez. Türkün bu şan ocakları sönmez alevlerle ilelebet tütecektir ve bu harabeler bir gün birer mamureler haline gelecektir. Ayrılırken Türk Ocağı Defterine de şunları yazmıştır. “Türk Ocağı, Türkün has ocağı, varlık ve birlik ocağı, yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın, yaşasın ve yaşatsın” demiştir. 

Sözlerini yineleyen Belediye Başkanı Şahin Yılancı günün anlam ve önemini belirtti ve tekrar Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini hatırlatarak 

"Çalışmadan yorulmadan ve üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar "  gençlere mesaj verdi.                     
              985.JPG - 157,74 kBÖğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından  protokol eşliğinde Atatürk evi müzesi ziyaret edildi.

Atatürk E vi Müzesini ziyaret ortamında DHA muhabiri  ve şebinmedya ilçe temsilcisi Gülsen Akyol Mutlu'ya günün anısına duygu ve düşüncelerini anlatan İlçe  Kaymakamı Taner Tengir ;

"  Ulu Önder Atatürk'ün ziyaret edişinin 94. yıl dönümü. İlçemiz kadim bir coğrafya Roma İmparotorlu'ğundan Selçuklu Devletine Selçuklu Devletinden  Osmanlı İmparatorluğuna kadar bütün medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadayız. Yine Osmanlı Devletinde Sancakbeyliği yapmış, Türkiye Cumhuriyetinde vilayetlik yapmış kadim bir coğrafyadayız. Bu günde Ulu Önder Atatürk'un şehrimize gelişinin 94. yıl dönümünü hep birlikte kutluyoruz. Tabi O'nun bıraktığı emanetleri hem Şebinkarahisar vatandaşı hemde bu ilçenin yöneticileri olarak daha üst seviyelere getirme gayreti içerisindeyiz.  İnşallah burada Belediye başkanımız ,  adli teşkilatımızın temsilcileri ve ilçe teşkilatımızın değerli temsilcileri ve mesai arkadaşlarımızla beraber bu ilçeyi daha üst seviyelere getirme gayreti içerisindeyiz. Bu gün önemli bir gün yaşadık . Kısa bir süre sonra da 29 Ekim'i kutlayacağız. Bütün vatandaşlarımızı da şimdiden davet ediyorum."  diyerek

duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Tüm vatandaşları 29 Cumhuriyet Bayramına davet etti. 

Şebin medya: Gülsen Akyol Mutlu