MÜZE İÇİN İLK ADIMLAR ATILDI

NİHAYET ŞEBİNKARAHİSAR’A ARA GÜLER MÜZESİ AÇILIYOR

MÜZE İÇİN İLK ADIMLAR ATILDI

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir Belediye başkanı Şahin Yılancı, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek , Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Avni İşcan Beyoğlu Belediye Başkanı Basın danışmanı İlhan Cabukol ve Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar Ara Güler 'in asistanı Fatih Aslan ve ailesine başsağlığı dileklerinde bulundular.

ŞEBİNKARAHİSAR FOTOĞRAF SANATININ DA MERKEZİ OLACAK

Geçtiğimiz Vefat eden ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, en büyük hayalinin memleketi Şebinkarahisar’da bir ‘’Ara Güler müzesi’’ açmak olduğunu sağlığında belirtmişti.
Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Ara Güler 'in asistanı Fatih Aslan’a müze için Şebinkarahisar’ın merkezinde mekanın hazır olduğunu, hemşerimiz Ara Güler’in de çok istediği müzenin ilçemizde olmasından dolayı hemşerileri olarak mutlu olacaklarını belirti.
Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, sağlığında tanışmayı çok istediğim ve ziyaret programına aldığımız Ara Güler’in kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, müzesinin de Şebinkarahisar’da açılacak olması ve hatıralarını yaşatması bizleri oldukça sevindirdi.
Ara Güler 'in asistanı Fatih Aslan, ziyaret ve taziye dilekleri için teşekkürlerini sunarken yaptığı açıklamada; ’Hiç bir yerde yayınlanmamış ve hiç kimsenin görmediği fotoğrafları var. Bu fotoğrafları her sene belli bir bölümünü fotoğraf sevenlere, kültür sevenlere ve sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Kış gelmeden Kasım ayı içinde ünlü belgeselci Ara Güler’in yetiştirdiği Çoşkun Aral ile birlikte Şebinkarahisar'a gelmeyi düşünüyoruz. Ara Güler’in de isteği olan Müzenin açılması ve film çekimleri için incelemelerde bulunacağız. Şebinkarahisar'ı çok seven Ara Güler’in de hatıralarının orada sergilenmesi önemli bir olay, sizlerin ilgisine de çok teşekkür ediyorum
Her yıl 100 Ara Güler fotoğrafları kişisel eşyaları ile birlikte (fotoğraf makinesi, ofis eşyası) gibi eserleri sergilemek. Kültür hazinesi olan bu hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğrafların, eserlerin toplamda 10.000 tanesi Şebinkarahisar’da Ara Güler müzesinde sergilenecek olup Şebinkarahisar, bu müze ile beraber bundan sonra kültür ve sanatın en önemli merkezlerinden biri haline gelecek’ ’dedi.

GMP - Saditoygar