12-18 Mayıs Hemşireler haftası.

 12-18 Mayıs Hemşireler haftası.

Bütün hemşirelerimizin Hemşireler haftası kutlu olsun.

Uluslararası Hemşirelik Konseyi’nin (ICN) tanımına göre hemşirelik, “bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye yardım eden ve hastalık halinde iyileştirme ve rehabilite etmeye katılan bir meslek grubudur. Hemşire, ayrıca sağlık ekibinin tedavi edici ve eğitsel planlarını geliştirmeye ve uygulamaya katılır.”

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, devlet hastanelerinde 94 bin 404, üniversite hastanelerinde 22 bin 314, özel sektörde 23 bin 035, genel olarak 142 bin 432 hemşire azimle ve sorumluluk bilinciyle görevinin başındadır.

 Florance Nightingale Kırım Savaşı sırasında İngiltere'den gelerek, Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda hemşirelik yapmış ve büyük ün kazanmıştır.

1964 yılından itibaren ülkemizde de her 12 Mayıs Günü "Hemşireler Günü" olarak kutlanmaktadır. 12 Mayıs Florance Nightingale'ın doğum tarihidir.

Florance Nightingale, İngiliz reformcu, hemşire ve aynı zamanda bir istatistikçidir. Kendisi modern hemşireliğin mimarlandırındandır.

Kırım Savaşı yaşanırken hemşirelik eğitimi almış ve hemşirelerin öncüsü olmuştur. Savaşta korkmadan cephelerde bir çok askerin tedavi ve bakımlarını üstlenmiş, hemşireliğim itibarını yükseltmiştir.

Özellikle uykusuz, gece, gündüz demeden, yaralı, savaşmış askerlere baktığı için kendisine "Lambalı Kadın" ünvanı takılmıştır.

Sevgi, şefkat ve hoşgörünün simgesi haline gelen hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.