GREV AŞAMASINA GELİNDİ

GREV AŞAMASINA GELİNDİ

Türk-İş Başkanı Atalay, 200 bin kamu işçisi için grevi işaret etti

İktidarın teklif vermemesi üzerine sözleşmesi yenilenmeyen 200 bin kamu işçisi için grev süreci başladı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, YHK'nin işçi lehine karar vermediğini söyleyerek grevi işaret etti

Yaklaşık 200 bin kamu işçisi sözleşmesinde hükümetin hâlâ teklifini vermemesi nedeniyle grev aşamasına gelindi. Maden, tarım ve orman işkollarında arabulucu süresi de sona erdi.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY, KAMU TOPLU İŞ SÖZLEMESİ, GECİCİ İŞÇİLER VE TAŞERONDAN KADROYA GECEN İŞÇİLER HAKKINDA BLOOMBERG HT CANLI YAYINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

 

60 günlük grev süreci başladı. Bu süre içerisinde sendika en az 6 gün önceden işverene bildirimde bulunmak kaydıyla grev kararı alabiliyor. Kamu işvereni ise hükümet ile işçi konfederasyonları arasında çerçeve sözleşme imzalanmadan hiçbir sözleşmeyi sonuçlandırmıyor.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Bloomberg canlı yayınına katılarak süreci değerlendirdi. Atalay, sözleşmenin masa başında çözümlenmesini isterken, “Talep ettiğimiz atla deve değil. Rahatça nefes alacak bir ücret talep ettik” dedi. Önümüzdeki süreçte greve veya Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) gitme seçenekleri olduğunu belirten Atalay, YHK’nin üyelik yapısı gereği işçi lehine herhangi bir karar çıkmadığını belirtti. Atalay “Ne zaman hakem kuruluna gitsek oradan makul veya mantıklı bir karar çıkmıyor” ifadelerini kullandı.

Taleplerini hükümete ileten Türk-İş, öncelikle düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya çekilmesini, ardından tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam yapılmasını istiyor. İlk altı ay için yüzde 15 zam talep eden Türk-İş, iki, üç ve dördüncü altı aylar için de enflasyon + %3 puan artış talebinde bulundu. Hükümet ise temmuz ayı gelmesine karşın hâlâ teklifini sunmadı.

Kaynak: Sendika.Org