ATİLLA İLHAN'I RAHMETLE ANIYORUZ..

ATİLLA İLHAN'I RAHMETLE ANIYORUZ..

14 yıl önce kaybettik büyük şair ve fikir adamını.Saygıyla ve özlemle..

Şiir ve romanın ustası, birçok genç edebiyatçının ilham kaynağı... Kimden mi bahsediyoruz? "Terkedilmiş bir çocuk gibiydim, dokunsanız ağlayacaktım" diyen, edebiyatımızın usta şairi Atilla İlhan.

Şiirseverlere yeni ve farklı ufuklar açarak Türk edebiyatına damga vuran şair, romancı, deneme yazarı düşünür, senarist, gazeteci ve eleştirmen Attila İlhan, sevenleri ve okurları tarafından vefat yıl dönümünde unutulmadı.

Türk şair, yazar, senarist, gazeteci Attila İlhan. Attila İlhan kimdir? İşte Attila İlhan'ın biyografisi

Attila İlhan, 15 Haziran 1925'de Menemen'de dünyaya geldi. Babası Muharrem Bedrettin İlhan, annesi Emine Memnune İlhan'dır. Çolpan İlhan adlı bir kardeşi vardır. Babası döneminin başarılı savcılarındandı. Attila İlhan‘ın babası şiire çok meraklı, okumayı seven, geniş bir roman ve şiir kitabı koleksiyonu olan, iyi derecede Osmanlıca bilen bir insandı.

Babası sayesinde küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duymaya başlayan İlhan, ilk ve orta öğreniminin bir kısmını İzmir'de tamamladı. Öğrencilik yıllarında ilk şiirlerini yazmaya başlamıştır. İzmir Atatürk Lisesi'nde okuduğu sırada okulda tanışıp aşık olduğu bir kıza Nazım Hikmet'in şiirini mektup olarak yazmıştır. O dönemlerde Nazım Hikmet'in şiirlerini paylaşmak kesinlikle yasak olduğundan bu mektup öğretmenleri tarafında yakalandığında çok büyük bir yasal suç işlemiş olarak sayılmış ve okuldan atılmıştır.

Sonrasında bu olay hukuksal boyuta taşınmıştır. Attila İlhan 1941 senesinde 3 hafta tutuklu kaldıktan sonra 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Tutuklu kaldığı dönemde kendisi adına bir daha Türkiye'nin hiç bir yerinde eğitim göremez kararı çıkınca, babası duruma el atmış ve büyük uğraşlar sonucunda bu kararı 1944 senesinde ortadan kaldırmıştır.

1946 senesinde İstanbul Işık Lisesi'ne başladı. Lise eğitiminden sonra o dönemlerde yazdığı şiirlerden birini amcasının kendisinden habersiz CHP Şiir Armağanı yarışmasına yollamasıyla ikinciliğe layık görüldü. ”Cebbaroğlu Mehemmed” adlı şiiri birçok şairi geride bırakarak kendisine ikincilik ödülünü kazandırmıştır. Bu başarı İlhan için bir dönüm noktası olmuştur.

Sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydolan Attila İlhan, bu dönemde ”Gün” ve ”Yığın” isimli dergilerde çeşitli şiirler yazdı. 1948 senesinde ilk şiir kitabı olan ”Duvar”ı yayımladı. Aynı sene Paris'e gitmeye karar verdi. Bu kararı ”Nazım Hikmet'i Kurtarma Hareketi”ne katılmak için almıştır.

Paris'te aktif olarak çalışmalar yapan İlhan, burada kaldığı zaman boyunca sosyal ve siyasal gözlemler yaptı. Bu gözlemlerini ileride çıkaracağı romanlarında ve diğer eserlerinde kullanmıştır. Sonrasında Türkiye'ye geri dönen Attila İlhan'ın polislerle arasında birçok problemler olmuştur. 1951 senesinde ”Gerçek” adlı gazetede yazdığı bir yazıdan dolayı hakkında soruşturma açılmış ve bu olaydan sonra İlhan yeniden Paris'e gitmiştir.

Hayatının 1950'li yıllardaki 6 senelik sürecini sürekli İstanbul-Paris, İzmir-Paris arasında geçiren İlhan; tam olarak Türkiye'ye geri döndükten sonra üniversite eğitiminin son yılında okuldan ayrılmış ve ”Vatan” gazetesinde sinema eleştirmenliği yapmaya başlamıştır.

1957 yılında askerliğini yaptıktan sonra İstanbul'a dönen Attila İlhan, senaryo yazmaya başlamıştır. Bu dönemde yaptığı çalışmalardan yeterli verim alamamış ve yeniden Paris'e dönmüştür. Çok geçmeden babasının ölüm haberini alan İlhan, temelli İzmir'e dönmüştür. Burada ”Demokrat İzmir” gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapmış ve başyazarlığını üstlenmiştir.

1968 senesinde eşi Biket İlhan'la evlendi. Çift, 15 sene süren bir evlilikten sonra boşanmıştır. Daha sonra Ankara'ya yerleşen İlhan burada Bilgi Yayınevi'nin danışmanlığını yapmıştır. Bu dönemde ”Yaraya Tuz Basmak”, ”Sırtlan Payı” ve ”Fena Halde Leman” romanlarını yazmıştır.

Romanlarını yazmayı bitirdikten sonra İstanbul'a taşınmıştır. Burada Gelişim Yayınları, Milliyet, Güneş, Meydan Gazetesi ve Cumhuriyet gibi gazetelerde uzun yıllar köşe yazarlığı yaptı. Bunun yanında birçok senaryo yazdı.

Yazdığı senaryolardan diziye uyarlanan ”Kartallar Yüksek Uçar”, ”Yarın Artık Bugündür” ve ”Sekiz Sütuna Manşet” çok fazla izlenen diziler arasında yer aldı.