MEMLEKETTE NELER OLUYOR.? 20.05.2020

MEMLEKETTE NELER OLUYOR.? 20.05.2020

- ŞEBİNKARAHİSAR'DAN HABERLER -

* 19 MAYIS KONVOYLA KUTLANDI

* HEYELAN 'YAMA' DİNLEMİYOR

* ŞEBİNKARAHİSAR GÜLÜ' YENİDEN AÇTI

* YBO, TÜBİTAK DESTEĞİ ALACAK

* KÜÇÜK MİRAÇ'A POLİSLERDEN DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

* "KARACA YAVRULARINA DOKUNMAYIN" ÇAĞRISI

 

19 MAYIS KONVOYLA KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda koronavirüs nedeniyle kutlama törenleri düzenlenmeyeceği için bugün saat 10.00'da Hükümet Konağı önünde çelenk sunum töreni gerçekleşti.

Gençlik ve Spor Müdürü Yakup Akkuş ve beraberindeki antrenörler Gençlik ve Spor Bakanlığı çelengini Atatürk büstüne sundu. Çelenk programının ardından saat 10.30'da Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile diğer daire ve kurum araçlarının katıldığı konvoy düzenlendi. Türk Bayraklarıyla donatılan resmi araçların yaptığı konvoya vatandaşlar da evlerin balkonlarında ve işyerlerinden Türk Bayraklarıyla destek verdi.

Kaymakam Taner Tengir, yaptığı yazılı açıklamada, "Cumhuriyetimizin müjdecisi olan bu günün Cumhuriyetimizin gençlerine ve spora adanan bir bayram olarak armağan edilmesi geleceğin mimarı gençlerimiz için son derece önem arz etmektedir." dedi.

Tengir, "İnanıyorum ki gençlerimiz, tarihimizden aldıkları ilhamla 19 Mayıs'ta başlatılan medeniyet yürüyüşümüzü çok daha ileri mesafelere taşıyacaklar ve şehitlerimizin kanını temsil eden şanlı bayrağımızı ilelebet en yükseğe taşıyacaklardır. Gençlerimizi, milletimizin en büyük zenginliği olarak kabul ediyor, onlara milletçe güveniyoruz. 19 Mayıs 1919 bir ruhtur, bir inançtır, kararlılıktır, bağımsızlıktır ve Türk Milletinin sesinin yükseldiği, cumhuriyetin filizlendiği gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu günü, ülkenin geleceği olan gençlere, vatanı onlara emanet ederek bayram olarak armağan etmiştir. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıma gayreti içerisinde vatan millet sevdalısı gençlerimize güveniyoruz. Bu duygu ve düşünceler ile Necip Milletimizin ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, vatan uğruna can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet,gazilerimize acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.

* * * * *

HEYELAN 'YAMA' DİNLEMİYOR

Şebinkarahisar-Giresun bağlantısını sağlayan kara yolu üzerinde Tamzara Mahallesi Mezarlığı yakınlarında meydana gelen heyelan ilerlemesini sürdürüyor. Heyelan bu şekilde ilerlemesini sürdürürse mevcut yol ulaşıma kapanacak.

9 yıl önce meydana gelen ve bir türlü çözüm bulunamayan yol üzerinde geçen hafta yeniden tekrar harekete geçen heyelan nedeniyle büyük çatlaklar oluşmaya başlamıştı. İlk olarak yol üzerine yeni asfalt dökülerek yama yapılmaya çalışan yolda, heyelan yamayı da dinlemedi. İlerlemesini sürdürürken asfalt döküldükten sonra yolda çatlaklar açmaya devam etti. Bunun üzerine yeniden harekete geçen Karayolları ekipleri, yolda ikinci bir çalışma başlattı. Yoldaki çalışmalarını sürdüren ekipler tek şeritten ulaşıma izin veriyor.

* * * * *

ŞEBİNKARAHİSAR GÜLÜ' YENİDEN AÇTI

Bilimsel adı “Adonis Cyllenea Varyete Paryadrica” olan ve yerel ismi ile 'Şebinkarahisar Gülü' endemik tür olarak tescillenip koruma altına alınan ve 2018 yılında eylem planı ile takip ediliyor.

2018 yılında Şebinkarahisar ilçesinde endemik tür olarak tescillenen ve 'Sarı Dağ Gülü' ve 'Horoz Gülü' olarak da bilinen bitki için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Tür Koruma Eylem Planı çalışması yapılmaya başlanırken, bu yıl belirlenen plan dahilinde izleme çalışmaları devam ediyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürlüğü, 'Sarı Dağ Gülü'nün Mayıs ayında çiçeklendiğini ve bir hafta süreyle çiçeği koruyup, Mayıs ayının sonu itibariyle çiçeğinin kaybolduğunu belirtirken bir sonraki yıla kadar da çiçek açmadığı bilgisini verdi.

Rus Doğa Tarihçisi ve Yer Bilimcisi Piyotr A. Chikhachov tarafından 1867 yılında Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde ve kısmen de Gümüşhane'de tespit edilen 'Sarı Dağ Gülü'nün izine 150 yıl sonra 2017 yılında rastlanmıştı.

* * * * *

YBO, TÜBİTAK DESTEĞİ ALACAK

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programına Giresun’dan proje sunan 79 okuldan 43’ünün projesi destek almaya hak kazandı.

Şebinkarahisar'dan Yatılı Bölge Ortaokulu destek almaya hak kazanan tek okul oldu. Giresun ilçelerinde en fazla desteği 11 okul ile Tirebolu olurken, onu 7 okul ile Bulancak takip etti.

30 farklı tematik alanda sunulan projeler, alanında uzman akademisyenler ve eğitimciler tarafından değerlendirildi. Değerlendirme neticesinde Giresun’un 13 ilçesinde yer alan 43 okulun hazırladığı projeler destek almaya hak kazandı. 4006 Bilim Fuarlarının okullar tarafından sözleşmelerin imzalanmasının ardından belirlenecek takvim doğrultusunda 31 Aralık 2020 tarihine kadar gerçekleştirileceği belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı başvuru sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projelerin hazırlık ve başvuru aşamalarında emeği ve katkısı bulunan tüm yönetici, öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

* * * * *

KÜÇÜK MİRAÇ'A POLİSLERDEN DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Oğluna doğum günü sürprizi yapmak isteyen baba Oğuz Gülbahar, Emniyet ekiplerine talebini iletti. Babanın talebini yerine getirmek isteyen polis ekipleri, 15 Mayıs Cuma günü, 5 yaşına giren Miraç'a sürpriz için hazırlıklarını tamamladı.

Ekipler, Miraç Gülbahar'ın yaşadığı eve giderek kendisine doğum günü sürprizi yaptı. Evin kapısını açan Miraç, polis ağabeylerini ve doğum günü pastasını görünce mutluluğu gözlerinden okundu. Kendisi için hazırlanan pastanın mumlarını üfleyen Miraç, polis ağabeylerine de teşekkür etti.

Baba Oğuz Gülbahar, gazetemize yaptığı açıklamada, "Miraç'ın doğum gününde pastasını polislerin getirmesini istiyordu. Bunun üzerine ben de polis ekiplerimizle oğluma sürpriz yapmak istedim. Emniyet güçlerimiz de bizi kırmadı, oğluma unutamayacağı bir anı bıraktı." dedi.

* * * * *

"KARACA YAVRULARINA DOKUNMAYIN" ÇAĞRISI

Yapılan uyarıda, Nisan ayı sonu ile Mayıs ayı başı ile birlikte bölgede yaşayan karacaların yavrulama döneminin başladığı belirtildi.

Vatandaşların tek başına gördükleri karaca yavrularını terk edilmiş zannedip sahiplenmeye çalıştıkları ya da Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesini arayıp sahipsiz karaca bulduklarını bildirmeleri üzerine “Doğa da hiç bir canlının yavrusunu terk etmediğini bilmekteyiz. Genelde iki yavru yapan karacalar oldukça ürkek ve tedirgin hayvanlar olması nedeni ile insan müdahalesi olunca bir yavrusunu alarak uzaklaşmaktadırlar. İnsan tehlikesinin geçmesine müteakip yavrusunu tekrar almaya gelmektedirler” açıklaması yapıldı.

Ayrıca çevresinde karaca yavrusu gören vatandaşlara, karaca yavrularına dokunmamaları ve yavrunun bulunduğu yerden uzaklaşmaları uyarısı yapıldı.

YENİ ŞEBİNKARAHİSAR