YENİ ŞEBİNKARAHİSAR'DAN HABERLER 24.06.2020

YENİ ŞEBİNKARAHİSAR'DAN HABERLER 24.06.2020

- YENİ ŞEBİNKARAHİSAR'DAN HABERLER -

MEMLEKETTE NELER OLUYOR.?

* * * * *

* YÜKSEKOKULLARA YENİ BÖLÜM MÜJDESİ

* ÖNCE DON, ŞİMDİ DE DOLU

* KADIOĞLU'NDA MEYDAN PROJESİ BAŞLADI

* ASIRLIK SU KANALI KULLANILMAYA DEVAM EDİYOR

* İYİ PARTİ BAŞKAN ADAYI EROĞLU, PARTİLİLERLE BULUŞTU

* MASKE TAKMAYANA 900 LİRA CEZA

* KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK

 

YÜKSEKOKULLARA YENİ BÖLÜM MÜJDESİ

Öğrenci sayısında büyük düşüş yaşayan Şebinkarahisar'daki yüksekokullarda bu yıl yeni bölümlerle birlikte kontenjan sayısı 250 artış yaşandı.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda Mimari Restorasyon, İç Mekan Tasarımı, Kontrol Otomasyon ve Bilgi Güvenliği Sistemleri programları ile Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda Gıda Teknolojisi yeni öğretim yılında öğrenci alacak.

2020-2021 öğretim yılında ilk defa öğrenci alımı teklif edilen bölüm ve programlardan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 4'ü onaylandı. Onaylanan yeni programların toplam kontenjanı 200 öğrenci olurken, bu yıl yeniden öğrenci alacak Gıda Teknolojisi bölümünde ise 50 öğrenci kontenjan verildi.

Geçen yıl öğrenci alımı yapılmayan 4 yıllık Uygulamalı Bilimler Yüsekokulu Moda Bölümüne değerlendirmeye alınmadı. Bu bölüme yeni öğretim yılında da öğrenci alımı yapılmayacak.

* * * * *

ÖNCE DON, ŞİMDİ DE DOLU

Şebinkarahisar'da Karaağaç köyünde etkili olan dolu, meyve ve sebze fidelerine zarar verdi.

Akşam saatlerinde başlayan yağmur, etkisini arttırarak kısa süre sonra doluya dönüştü. Organik tarım yöntemiyle sebze üretimi yapılan köyün önemli geçim kaynaklarından olan kavun, domates fasulye ve biber fideleri doludan etkilendi.

Üretici İbrahim Çifci, yaklaşık 20 dakika boyunca yağan dolu sonucu 13 dönüm tarlasındaki 12 bin 500 domates, 7 bin 500 kavun fidesinin tamamen yok olduğunu söyledi.

Yağan doludan sonra tarlasının eski görüntüsünden uzak olduğunu ifade eden Çifci "6 kişilik aileyiz ve hep birlikte burada çalıştık. Dün akşam meydana gelen afet sonrası emeklerimiz boşa gitti. Geçen sene de Temmuz ayında domateslerin en verimli zamanında tarlama yine dolu afeti vurdu ve yine tarlamı yok etti. Bu sene yine olabileceğini tahmin ederek tarım sigortası yaptırmıştım. İnşallah zararımız karşılanacak."

Dolu afeti vuran tarlalarda incelemelerde bulunan Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, yaptığı açıklamada "İlçemizin tüm sebze ihtiyacını gideren Karaağaç Köyünün genelindeki yaklaşık 150 dönüm araziyi vurdu. Üretimiz mağdur oldu. Tarım sigortası yaptıran üreticilerimiz için gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Eksperin gelip incelemesini bekliyoruz. Köydeki çiftçilerimiz organik tarım ile üretimini gerçekleştiriyor. Burada üretilen sebze ve meyveler Şebinkarahisar'ın yanı sıra çevre ilçelerin sebze ihtiyacını karşılıyor. " dedi.

* * * * *

KADIOĞLU'NDA MEYDAN PROJESİ BAŞLADI

Belediye ekipleri tarafından başlatılan projede daha sonra yüklenici firma tarafından yapılacak meydan ve çevre düzenlemesi projesi yıl sonunda tamamlanacağını belirten Belediye Başkanı Şahin Yılancı, "Kırkgöz, İkioğul ve Biroğul mahallelerinin ortak buluşma noktası olan “Kadıoğlu Meydan ve Çevre Düzenleme Projesi'ne başladık. Projede çocuk oyun alanları , Spor aletleri ,dinlenme alanları, Mahalle bakkalı , mahalle kraathanesi ,Okuma salonu ve yöresel ürünlerin satılacağı dükkanların yanı sıra çevre düzenlemesi yer alıyor. Üç mahallenin merkezinde bulunan Kadıoğlu Semtinde yapılacak proje ile 'Bağlar Bölgesi'ndeki turist ilgisinin de artmasını bekliyoruz." dedi.

* * * * *

ASIRLIK SU KANALI KULLANILMAYA DEVAM EDİYOR

Geçmişi 100 yıldan öncesine dayanan 'Gavur Dağları' olarak bilinen ve Alucra'nın en yüksek tepelerinden biri Abdal Musa Dağları'nın eteklerinden çıkan yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki tarihi toprak su kanalı yöre insanına hizmet vermeye devam ediyor. Önceden 9 köyün şimdilerde ise Karabörk, Akçiçek ve Kemallı halkının tarım arazilerine su verilmek için kullanılan kanal bir asırlık mazisi ile yıllara meydan okuyor.

Her yıl imece usulüyle kış aylarında zarar gören yerleri tamir edilmesi, temizlenmesi gibi çalışmaların yapıldığı asırlık toprak su kanalının bakımını son birkaç yıldır Karabörk Köyü gençleri üstleniyor.

Edinilen bilgilere göre Birinci Dünya Savaşı esnasında zor şartlardaki vatandaşların sadece o dönemlerde kullanamadığı sonrasında ise düzenli olarak 100 yıldan fazla süredir Alucra'nın 9 köyünün istifade ediyordu. Geçmiş yıllarda bu kanalı kullanan tüm köylüler bir araya gelip, günümüzde olduğu gibi imece usulüyle gerekli tamir ve bakımını yapılıyordu.

Alucra - Kadir Bekiroğlu

* * * * *

İYİ PARTİ BAŞKAN ADAYI EROĞLU, PARTİLİLERLE BULUŞTU

20 Haziran Cumartesi günü İl Başkanı adaylığını açıklayan Abdulkadir Eroğlu, İyi Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanlığı üyeleri ile toplantıda buluştu.

Parti binasında düzenlenen toplantıda Şebinkarahisar-Giresun yolunun önemine vurgu yapan İYİ Parti Giresun il başkan adayı Abdulkadir Eroğlu, "Giresun-Şebinkarahisar-Sivas yolu büyük bir öneme sahip. Tünel ile birlikte bu güzergah daha da önem kazanacak. Ulaşım hem Şebinkarahisar hem de Giresun için lazım. Şebinkarahisar’ın 40 kilometrede Erzincan'a bağlayan yolu da var. Bununla birlikte Şebinkarahisar için Avutmuş Deresi ve Kelkit deresinin birleştiği yerden Akıncılar ilçesine de 25 kilometrede direk bir yol yapılmalı."dedi.

Eğribel tünelinin bir türlü bitirilemediğini belirten Eroğlu, tünel bitse Anadolu'nun ihraç limanı Giresun olacağını ifade etti.

İyi Parti İl Başkan Adayı Eroğlu, "Bir zamanlar Şebinkarahisar ekonomisinde baş yeri olan tütün, yabancılara satılarak şirketlerin eline geçti. Aynı oyun fındıkta da sergileniyor. Fındıkta da piyasada yabancı firmalar piyasaya hakim. Sonunun tütün gibi olmaması için hükümetin seyirci olmamasını ve acilen piyasaya müdahale etmesi gerekiyor. TMO'nun geçen yıl 26 TL'den satıp, 600 bin tonunun karşılanamadığı fiyat olan 26 TL fiyat açıklaması gerekiyor.

Eroğlu açıklamasında şunları ifade etti. "Giresun'a komşu iller olan Ordu, Samsun, Trabzon ve Rize'nin Güney çevre yolu varken, şehrimizin ise yok. Giresun'da iktidar milletvekilleri çalışmıyor."

Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk için turizmin önemine işaret eden Eroğlu, pansiyonculuk işletmesinin geliştirilmesini ve hükümetin de bu konuda kırsal kalkınma idaresi ile destek olması gerektiğini ifade etti.

* * * * *

MASKE TAKMAYANA 900 LİRA CEZA

Türkiye genelinde maske takma zorunluluğu bulunan iller arasında yer alan Giresun’ da da bugünden itibaren yapılacak denetimlerde açık alanlarda maske takmayanlara 900 lira idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

onu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığından 81 il valiliğine genelge gönderildi. Bu arada koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, kontrollü normalleşmeye geçişte alınan yeni tedbirlerin görüşüldüğü 8.Pandemi Kurulu toplantısı, Vali Enver Ünlü'nün “Temizlik, Maske, Mesafe” vurgusuyla, Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi

* * * * *

KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK

İçişleri Bakanlığı Genelgesine göre; 20 Haziran Cumartesi, 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günü sınav öncesi ve sonrası oluşabilecek yoğunluk nedeniyle bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla kısıtlama uygulanacak.

Buna göre yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında istisnalar hariç olmak üzere 81 ilimiz sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacak."

YENİ ŞEBİNKARAHİSAR