HÖ : " SAHİL AFETLE BOĞUŞURKEN DAHİL RİSK ALTINDA "

Av.Hakan Özbay'ın Kaleminden

"SAHİL AFETLE BOĞUŞURKEN DAHİL RİSK ALTINDA"

"İlimiz Giresun’un sahil kesimindeki ilçelerimizde yaşanan sel afetinin tarifi imkansız acılarını en derinden hissediyor ve paylaşıyoruz.

Giresun’un dahil denilen iç kesimdeki ilçelerinde Kelkit Nehrine bağlanan Alucra sınırları içinden doğup Şebinkarahisar sınırları içinden geçerek Kılıçkaya Barajına ulaşan Alucra Irmağı, kolları üzerinde bir çok HES projesi hayata geçirildi ve sağlıklı olmayan dere ıslah çalışmaları yapıldı.

İklim değişikliklerinin yaşandığı doğanın bozulduğu bir dönemi maalesef yaşıyoruz. Yöremizde yapılan HES projelerinde inşaat şirketleri ve lisans sahipleri maalesef inşaat sonrası eski hale getirme ve çevrenin korunmasına dönük zorunlu olarak yapmaları gereken yükümlülüklerini ihlal ettiler.

Yörenin devlet kurumları da siyasi vb baskılarla gereken denetimi yapmadılar . Bilinçsiz dere ıslah çalışmalarından sonra aşırı yağışlarda aynı tehlike Giresun’un dahil ilçeleri olan Alucra, Şebinkarahisar ve Çamoluk ilçelerimizdeki derelerin gerek ıslah çalışmalarının üzerinden uzun yıllar geçtiğinden kontrolleri yapılması elzemdir. Keza yapılan HES projelerinin, savakların ve kanalların kontrol edilmesi ve sel halinde uygulanacak hususların gözden geçirilmesi de zaruridir. Toprak ve bitki örtüsü çok daha dayanımsız olan yöremizde mal ve can kayıplarına karşı tedbirli olma hususunda umarız devlet yetkililerimiz ve yöremiz idarecileri basiretli davranıp hassasiyet gösterirler.

Saygılarımla"