YMG : " ŞEBİNKARAHİSAR'IN KÜLTÜR HİZMETLERİ VE ARA GÜLER "

NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Murat GÜZTOKLUSU'nun kaleminden

"ŞEBİNKARAHİSAR'IN KÜLTÜR HİZMETLERİ VE ARA GÜLER"

"Bana "Şebinkarahisar'ın en güçlü yönü nedir?" diye bir soran olsa; cevabım tereddütsüz "Kültür Varlığı ve onun ayrılmaz parçası olan gelmiş geçmiş insan kaynaklarıdır" şeklnde olurdu.

Bunu çok geçte olsa ünlü sanatçımız Ara Güler'in adının bir caddeye verildiğini duyunca yeniden düşündüm. Hemşehrimiz Mehmet Çağçağ ve dğer emeği geçenlere, konuya sahip çıkan Belediye Başkanımız Sn. Şahin Yılancı'ya tebrik ve teşekkürlerimi iletmek isterim.

Kimler yok ki; 1826 Vaka-i Hayriye olayının baş kahramanı Avutmuşlu Topçu Yüzbaşısı Karacehennem İbrahim'i bilen, çağdaşlaşma tarihimizdeki önemli yerini bir inceleyen ve irdeleyenimiz var mı? 1890'larda yazmaya başladığı sade Türkçe şiirler ile yeni bir çığır açan ve dil devriminin ön habercisi sayılan ve bu açılımına Şebinkarahisar'ın ve hemşehrimiz olan eşinin etkisini açıkça belirten Milli Şairimiz Mehmet Emin Yurdakul'u anımsayan ve anımsatan kaç kişi var?

Ya Tataristan'da doğup, Çarlık Rusya'sından politikaya atılıp orada kısa süre Cumhurbaşkanlığı da yapan ve Şebinkarahisar'ı il iken T.B.M.M'nde yıllarca temsil eden ve Atatürk'ün sofrasında yer alıp görüşlerini aykırı da olsa açıkça ifadeden çekinmeyerek tekdir kazanan Prof. Dr. Sadri Maksudi Arsal'ı kimi biliyor?

Dünya çağındaki edebiyatçılarımız Kemal Tahir ve Aziz Nesin'e ne kadar sahip çıkabildik?

Ya rahmetli eniştemiz Türkiye Cumhuriyeti tarihinin köşe taşlarından ve unutulan Başbakanlarımızdan Bülent Ecevit'i 1999 seçimlerinde beni Çankaya Belediye Başkan Adayı olarak göstermesinden sonra medya üzerinden yaptığım ısrarlı vurgulardan ve daha sonraki inatçı girişimlerimizden önce Şebinkarahisar'la ilgisini daha da önemlisi bu ilginin güncellenerek Şebinkarahisar'ın illeşmesi için etkin hale getirilmesini kim düşünebiliyordu? Gelecekte de bu ilginin "Ecevit Üniversitesi" kurularak yaşatılması önerime de henüz ciddi bir destek görebilmiş değilim.

Oysa Batı'da bu çaptaki insanların yaşadığı mekanlar müze haline getirilerek en azından verilen plaketlerle yaşatılıyor ve o kentin kültür hazineleri arasına katılıyor.

Ara Güler için geç kalmış jestin mutlu ve olumlu bir başlangıç olmasını dileyerek Atatürk Evi'nden yola çıkarak bu tür değerlerimizin tamamen kaybolmadan bir program dahilinde koyuralım ve canlandıralım.

Yunus Murat Güztoklusu

05 Aralık 2010

www.sebinmedya.com

Yazarı"