AGZ : " ŞEBİNKARAHİSAR İl OLMALIDIR "

NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Akif GÜZTOKLUSU'nun kaleminden 

"ŞEBİNKARAHİSAR İl OLMALIDIR"

Sevgili Şebin Medya Okurları; Çok sevdiğim Rahmetli Cenk KORAY Abimizin ŞEBİNKARAHİSAR İL OLMALIDIR güzel yazısını Bir Şebinkarahisarlı olarak her zaman elimin altında bulundurdum. Onun Şebinkarahisar'ın il olması istencini samimiyetini Bu yazısını okuyarak gördüm. Bu güzel yazıyı okuyamayanlarımız mutlaka olmuştur. bir kere daha siz ŞEBİN MEDYA okurları ile paylaşmak istedim. Vilayetlik dilekçesinin meclise sunulduğu, konuşulduğu bu zamanda Cenk KORAY Abimizin de Karınca Kararınca katkısının olduğunu.. onu bu yazısı ile bir kere daha anmak istedim. O hem Beşiktaş Sevdalısı Hemde Şebinkarahisar SevdalısIydı.

"Şebinkarahisar İl olmalıdır.
Cenk Koray- Cenk Meydanı..
Akşam 19 Kasım 1996/ Salı

Türkiye'miz belli bir Dönem içerisinde 67 ile bölünmüştü. Yakın bir süredir. Yeni vilayetler tesis edilmekte, Ademi merkeziyetçi sistemin gelişmesine gayret gösterilmektedir.

Durum böyle olunca il olmaya layık ilçelerimizin başında Şebinkarahisar'ın bulunduğunu görüyoruz. Ancak maalesef bu ara bu yöremizde bir seçim yapılması söz konusu olmadığı için. Bu ilçemizin il haline inkilap etmesi bir türlü gerçekleşemiyor. Oysa Şebinkarahisar'lılar biraz kurnaz davranıp Belediye başkanlarını istifa ettirme yoluna gitselerdi, Osmaniye ile birlikte yeni bir il de coğrafi haritamızda yerini alacaktı.

Şimdi eğer hükümet, seçim rüşveti olarak dağıttığı il yapma kudretini. Bir kerecik hak olarak kullanma yoluna gidebilir mi diye merak ediyoruz. Çünkü Şebinkarahisar, her haliyle il olmaya hazır ve layık bir yer olduğu gibi, bunun maddi hazırlıkları bile tamamlanmış bulunmaktadır. 5 katlı hükümet konağı, adliye sarayı ve lojmanları, Bölge ağır ceza Mahkemesi, 2000 metrekarelik toplam alan içinde Belediye binası, Emniyet Müdürlüğü, Trafik Tescil ve Denetleme Bürosu lojmanları, Ziraat Müdürlüğü, Zirai Grup Mücadele Şefliği, Zirai Donatım ajans Şefliği, Fidan Üretme İstasyon Müdürlüğü, Orman İşletme ve Toprak Muhafaza ve Proje Müdürlüğü, Veterinerlik, Montofon-Tabii tohumlama Laboratuarı, Klasik, teknik,sağlık, ticaret ve imam hatip olmak üzere 9 lise 8 ilkokul modern kapalı bölge cezaevi, 90 yataklı devlet hastanesi, PTT binası, Maliye lojmanları, soğuk hava deposu, mezbaha 4 adet kütüphane, kültür merkezi, 3 adet mahalli gazete, Tapu Kadastro Müdürlüğü pek çok ilimizde bir arada mevcut değilken daha il olmamış Şebinkarahisar ilçemizde hazır ve nazır durumdadır.

Bu ilçemiz adını Mustafa Kemal Atatürk'ten almıştır. Rahmetli gazi. 12 Ekim 1924 tarihinde "Ben bu şehri çok beğendim.Bu sevgimin temadisine alem olmak üzere Şarkikarahisar adının. Şebinkarahisar olarak tashihini teklif ediyorum." Diyerek isim babalığını da yapmıştır. Etiler, Frigyalı'lar, Med'ler, Pontuslu'lar, Romalı'lar Bizanslı'lar Selçuklu'lar ve Osmanlı'ların ayak izleri bu ilçemizde mevcuttur. Hatta Fatih Sultan Mehmet'in yaptırdığı iki camiden biri buradadır. 1473 Otlukbeli savaşını müteakip büyük padişah, bu ilçemizde kendi adı ile anılan camiyi inşa ettirmiştir. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman zamanında da sancak beyliği olmuştur. Yine bilinen bir gerçektir ki Şebinkarahisar tarihinin en önemli yolu olarak bilinen ipek Yolu üzerinde kurulmuştur. İzmir ilinin düşman tarafından işgaline ilk tepki gösteren beldemiz burası olmuştur. Erzurum ve Sivas kongrelerinde Dr. Cemil Şencan tarafından her iki kongrede de temsil edilmiştir. 1915 ermeni ve 1921 Koçgiri isyanlarının bastırılmasında en önemli rolü Şebinkarahisarlı'lar tarafından oluşturulan milis kuvvetleri oynamıştır.

Şebinkarahisar; ülke kültürüne de muazzam katkılarda da bulunmuştur. Pek çok sanatçı bu ilçemizden çıkmıştır. Bunların içinde Mehmet Emin Yurdakul, Aziz Nesin, İdil Biret, Kemal Tahir, Başar Sabuncu, Ara Güler, Neşe Karaböcek, Kerime Nadir, Nebahat Çehre, Hulki Aktunç sayılabilir.

Kelkit yöresi, kendi içinde bir bütünlük gösteren ender yörelerimizden birisidir. Kelkit Çayı çöküntüsü üzerinde yer alan yörenin türküleri, oyunları, gelenek ve görenekleri, coğrafyası, tarihi, sosyo-kültürel yapısı ve ekonomisi ile kendi içinde bir bütündür. Bu özelliği ile idari bütünlük arzetmektedir.

Bütün bu gerçeklerin ışığı altında Şebinkarahisar il olmaya layık ve buna hazır bir ilçemizdir. Şimdi bütün beklenilen. Seçimler dolayısıyla değil, gerçekten hak ettiği için güzel Şebinkarahisar'ın il olma kararının yüce Meclisimizden çıkmasıdır. Bunun da gerçekleşeceğine muhakkak gözü ile bakmalıyız.

Cenk KORAY"

28 Nisan 2010

Akif GÜZTOKLUSU
Şebin Medya

www.sebinmedya.com

yazarı "