SKT : " KAYLULE "

NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Seher Keçe TÜRKER'in Kaleminden

"KAYLULE "

Bilimin son zamanlarda keşfettiği gerçek, altı saat uykunun yetişkin insana yeteceğidir. Bu gerçek, bin dört yüzyıl önce peygamber efendimizin tavsiyelerinden biridir. Akşam yemeğini az ve erken yemek, başlı başına sağlıklı olmanın anahtarıdır.

Eski Türk geleneğinde de iki öğün yemek vardır. Kuşluk ve ikindiden sonra yenen akşam yemeğidir. Annem bu geleneği ve yer sofrasında yemeği tek başına sürdürmektedir. Böyle yapmakla vücudunun rahat ettiğini söylüyor. Kuşluk yemeği kahvaltı değil gerçek bir öğündür. Kuşluk vaktinde yemek, kahvenin Türkiye'ye gelmesinden sonra kahvaltı (kahvealtı) kelimesiyle kullanılmağa başlamıştır. Kuşluk yemeklerindeki yiyecek türü bugünkü kahvaltıda yediklerimizden farklıdır. Akşamları yemekler gün batımı ile yendiği için yatsı namazından sonra da hafif bir şeyler yenirdi. Buna da yatsılık denir. Bu bir saray âdeti olmasına rağmen halk arasında da yaygındı.

Yatsı namazından sonra uyumak, seher vaktinde uyanmak, kuşluk zamanı, günün ilk yemeğini yedikten sonra kayyule yapmak sünnettir. Yani; yarım saat öğle uykusu sağlık getirir.

Her meziyetin doğal üstadı olan Hz. Peygamberimiz, doktorların da üstadıdır. Demiştir ki: "Öğleyin kaylule yapınız. Muhakkak şeytanlar öğle vaktinde kaylûle yapmazlar." (Müslim) Kaylûle yapan insan, bir sünneti ihya ettiği gibi dinç olur. Günümüzde bu konuda yapılan ciddi araştırmalardan bazıları; kaylule uykusu kalbe, dimağa ve vücuda dinçlik, sıhhat, kuvvet kazandırır, Yorgunlukları giderir. Hafızayı korur, zihinsel yorgunluk giderir, iş kazalarını azaltır, uzun zamanlı olarak stres giderir ve ömrü uzatır, verimli çalışma ve işe odaklanmayı sağlar. Gizli enerji kaynağıdır, yüzde 37 kalp hastalıkları riskini azaltır, şeker ve kalp hastalığına iyi gelir. Kaylulenin yararları saymakla bitmiyor. Zamanımızda, bütün dünyada Peygamberimizin tavsiyesi moda olmuş. Öğle saatlerinde kişilerin yaşadığı yorgunluğu engellemek için uygulanan bu yöntem; insanların, uyuşuk bir şekilde çalışacaklarına, uykularını almış dinç bir şekilde çalışmaları ve daha verimli olmalarını sağlar.
Tavsiye edilen formül ise; beş altı saat gece uykusu ve 30 dakika öğlen uykusu ki 2 saate bedeldir. 1400 senelik uygulama; günümüzde, dünya çapında, ancak fark edilebildi. Japonya'da, öğle uykusu kanunî bir mecburiyet haline getirilmiş. Kaylûle, Fransa'da devlet eliyle uygulamaya konuldu. Çoğu Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde uygulanıyor. Güzel dinimizde Kaylûle denilen öğle uykusu, şekerleme, kestirme de denen ihtiyaçın nedeni; gün içerisinde iki kez vücut ısısı düşer. Sabaha karşı 03.00 ve öğleden sonra 14.00- 15.00 saatleri arasında. İnsanların öğle yemeğinin ağırlığına bağladığı bu rehavet dönemi, aslında vücudun uykuya en meyilli olduğu saat dilimidir.

Şimdi düşünelim; İslam dini, ilimin neresindedir? Ya da modern tıp İslami ilmin kaç yüzyıl gerisinden geliyor?

Bu gün ve her zaman güneşin altın tozları sizleri bulutsuz gökyüzü ile kucaklasın.

28 Şubat 2013

Seher Keçe Türker

www.sebinmedya.com

Yazarı"