AGZ : " Ceviz altın değerinde bir ağaçtır.."

NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Akif GÜZTOKLUSU'nun kaleminden

"Ceviz altın değerinde bir ağaçtır.."

"Değerli Şebin Medya okurları.

Şebinkarahisarımızı tarihi dokusu kadar eski iki ürünü Cevizi ve dutçuluğu büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda gerekli önem verilmediğinden Yok olmakla karşı karşıya kalmaktadır.. Bu iki önemli ürünümüz Şebinkarahisarımızın geleceğidir. Bu iki üründen Cevizi sizlerle paylaşmak istedim.

CEVİZ ALTIN DEĞERİNDE BİR AĞAÇTIR Evet yanlış duymadınız ALTIN DEĞERİNDEDİR
CEVİZ ŞEBİNKARAHİSAR'IN GELECEĞİDİR

Cevizler kabukları içerisinde uygun koşullarda 1 yılı aşan süre besin değerini kaybetmeden saklanabilmektedir. Cevizin kabuğu bizim karahisar kalesi gibidir.kırılmadığı sürece Meyvesini uzunca bir süre korur.

Ceviz meyvesi insan kafasını temsil ettiğine inanılmış kıvrımları nedeniyle insan beynine benzetilmiştir. Cevizin yeşil kabuğu kafa üzerindeki yaraların tedavisinde kullanılmış ve akıl hastaları için ceviz yenilmesi tavsiye edilmiştir. İnsan beyninde sinyallerin taşınmasında çok önemli olan serotonin maddesinin cevizde yüksek miktarlarda bulunduğu ortaya çıkmıştır.

100 gram iç ceviz içinde 68 gram yağı. 14 gr protein.3 gram karbonhidrat ve 630 kcal enerji içerir. Ceviz içindeki yağın 88 i sağlıklı yaşam için gerekli doymamış yağ asitlerinden oluşur. Ceviz kollestrol içermez. Vücudumuz için yararlı proteinleri yüksek oranda içerir.vücut için gerekli vitamin ve mineral yönünden zengindir. Cevizin insan sağlığına etkisi büyüktür. İçerdiği omega 3 yağ asitleri yoluyla kroner kalp hastalık riskini azaltır. Trigliserid ve kollesterol düzeyini düşürür. Kanın pıhtılaşmasını ve iltihabi hastalıkların gelişimini önler.
Cevizimizi tanıyalım..

ŞEBİN CEVİZİ sık dallı yayvan bir taç oluşturur.karasal iklime uygundur. Sürgün ucunda 2-4 lü meyveler oluşturur. Kabuk kalınlığı incedir. Verim yüksektir. İç kabuktan kolayca ayrılır. Tane ağırlığı 12 gr. Yaş oranı % 67, iç oranı %63 tür. Şebin cevizi verimli bir çeşittir. Bugün anadoluda bir çok cevize Şebin cevizinden aşılama yapılmaktadır.

Cevizin en önemli türü Anadolu'da yetişmektedir. Şebin Ceviz'i Türkiye'de ün salmıiş bir ceviz türüdür. Şebin kabuklu cevizinden ceviz içi elde ediminde fire oranı oldukça düşüktür. Ceviz Anadolu da halk arasında Koz, Goz ve covuz olarak da anılır. Anadolunun her yerinde yetişebilen ender ağaçlarımızdan biridir. Cevizin yetiştirilmesi için insanlar tarafından özel bir çaba da sarfedilmemektedir. Daha çok sincap ve kargalar tarafından ileride yenmek üzere saklanan ceviz meyvesi, fidan olarak karşımıza çıkar. Böylece kendi biten ve kendi kendine gelişen CEVİZ insanların pek fazla emeği olmadan günümüze kadar gelmiştir. Bugün cevize gerekli önemin verilme zamanı gelmiş ve geçmektedir. Bu durum Şebinkarahisarımız için çok büyük önem arzetmektedir.

Ceviz ağacı sel ve heyelanları önler. Hızla çoğalan insanların iyi beslenmelerini sağlar. Cevizin sağlık faydaları açısından önemi konusunda kitaplar yazılır. Kırsal kesimde iş imkanı sağlıyarak ekonomik getirisi yönünden göçü önler. Üretim aşılı sağlandığında ihracat imkanlarıyla Yöresel kalkınmanın en önemli kaynağını teşkil eder.

Kendi biten ve kendi gelişen cevize el atıp aşılı olarak yetiştirildiğinde çok büyük faydalar sağlanır.

Aşılı ceviz dikimleriyle yok olmakta olan cevizin nesli devam eder. Kargaların ve sincapların yemek için sakladıkları ceviz bizlerin katkı yapmadığı bir fidanla bize ekonomik bir güç vermektedir. Zamanı gelmeden kesmeyelim. Boş duran hiçbir işe yaramayan yol ve tarla kenarlarını sincap ve karga misali cevizle ağaçlandıralım. Cevizin meyvesi kadar ağacıda değerlidir. Bunu unutmayalım.

Şebinkarahisarın tarihinde iz bırakan ve Anadoluda Şebin cevizi olarak bilinen kültürel ve ekonomik zenginlik kaynağımızı kurutmayalım. Bu konuda gerekli önlemleri yerel yönetimler başta olmak üzere üniversite ve okullarımıza kadar yaygınlaştırmak ve bilgilenmek gerektiğinin inancını taşımaktayım. Atasözlerimiz hep bize bunları anlatmaktadır. Meyve veren ağaç .kesilmez.

Akif GÜZTOKLUSU

Şebin Medya
13 NİSAN 2010

www.sebinmedya.com

yazarı"