MD : " ORDAN...NEYSE..."

Muhabir Dedenin Kaleminden

" ORDAN...NEYSE..."

"Selamün Aleyküm..

Sevgili dostlar, hafta demeden öbür hafta geliy..Bu vakıt ne çabuk geçiy..anlamıyrım..Eccük bahçada güneşleniyim dedim..Tıfılcuk öteden sesleniy Dede yazu yazdurmıymısın' diye..Vıla yavrım teze yazdurduyduk..'ne tezesi Dede..10 günü geçti' deyi..Vulaaaa..görinya daha dün gibi geliy baa..

Geçenlerde herifin biri yoldan geçiy..baa sesleniy '

Dede.'.deyi 'Aha bu Gareysardan da yazdur bir şeyler...ne oliy eyle ya ne bitiy..Gareysara yeni neler yapacaklarımış..deyiler..'

Vula yavrum gazete deyin bir şey var..okumıymısınız eyle ya ..bakın öğrenin. Yaturum, yaturum deyisiniz. Arkasında durmıysınız.'Niye eyle deyisin' deyi..Niye eyle diyecem.. Küçükde olsa sanayi, atölyeler, dokumacılık, el zenaatları, turizm olsa kötü mü olur ya..İşsizlik nasıl önlenecek..?

Ordan Neyse...

Tabiatıyla her biri bir şey söyliy..İleri geri gonuşanda çooookkk. Bazende deyirim ki..Boş gonuşanlarıda daha dinlemek istemiyrim..Torba değül ki demiş adamın biri ağzını büzem..

Helbetteki memleketin nüfusu günden gune azaliy..

Geçim derdi, ekmek kavgası, goley değül..'Doğduğun yer mi? demiş adamın biri 'doyduğun yer mi?..' Her doğan yerinde galsa iş istiyecek, guç ,isteyecek..Yuva guracak..goley değül..Mecburiyetten gurbete gediyler..Eğerim ki burada ekmek aş bulursa gidermi? Gitmez..O'nun için yaturum alanları sağlanacak, Dövlet teşvük edecek, teşvüklere de tikkat edilecek, yanlış yerlerde yitük olmayacak..denetimler olacak..denetlenecek..Dövlet verdüğü beş guruşun nereye gettiğinin hesabını soracak..Daha bir şey demiyrim..Bu milletin vergüleri nere gediy eyle ya söyliyecek..Gul hakkına girer..vebali vardur..

Tıfılcuk sesleniy 'Dede o dedüklerini herkes deyi.." deyi..Vıla yavrım yıllardur söyliyrük emme dinleyen kim..? Sende haklusun..

Ordan Neyse..

Gareysarlılar Doğalgaza kavuşmak istiy deyin haber üstüne haber çıkiy ille, artuk ne gaden doğru bilemiyrim..

Bildüğm bir şey vardur ki..Doğalgazın boru ile ana hattan taşınması zor olduğu üçün, Gareysara istesyon gurup, gamyonlarla taşıyacaklar. Yaluuz isteyenlerin Belediye ye imza vermesi gerekür..Eyle ya ne kadar adam talepte bulundu..Anlıymısınız..Dövlet açukladı..Artık Doğalgazın gitmedüğü yer galmayacak..Yavaş, yavaş...Taşımalıda olsa gidecek..

'Dede' deyi tıfılcuk, 'Et fiyetleri el yakıy' deyiler..'Ey le ya Gareysarda da mı eti pahalı yiyecük' deyilermiş.

Vula yavrum Eti kim göriy, aha oradan ayda bir kilo gıyma aluyruk yarusu yağ çıkıy..Hayvanların bakımı para, kesimi para..satımı para..demiş adam. Et yerine baluk yiyecük bulursak..'Ey dede' deyi Tıfılcuk 'baraj ne güne durıy Alabalık dolu ya..' Çok haklısın..Bu böyük kaynağı bile değerlendüremüyrük..Alabalık çiflikleri kurulmalı çoğaltılmalı vesselam..Elin ecnebisi burada yaşasa ya bak nasıl değerlendüriy imkanları..'Balığı çok yiyen olmaz ki dede' deyi Tıfılcuk..Yemezlerse yemesinler..Bakliyat tüketsinler o zaman..Daha da bir şey demiyrim..

Ordan Neyse..

Laf lafı açıy derken..Gareysarın cevüzünü duymıyan galmamış..

Ordan efendüme söyliyim..Dağdan taştan cevüz toplıylarımış..Yaluuz tikkat etmek gerekiy, daldan düşen çok oliy..Onun üçün ceviz çırpma makinesi getürtmüşler..Çok işe yarıy deyiler..Toplamak ayrı bir şey birde folak edeceksin..Anlıymısın..Yağmur yağsıydı bu iş daha golay olacaktı emme Rahmet işte ne zaman yağar allah bülür..Bu sene az deyiler..Geçenlerde biri deyi ki 'hakiki Şebin Cevüzü nereden bulurum?' O zor işte dedim..Şebin Cevüzü ince gabuk, iri, dolgun, yağlı, olur..Amerikan cüvüzüde yetişiy Cetlermüdür nedür..Hepiside yenür yenmesine emme Şebin cevüzü deyince duracaksın..cevüzün İkisini avucuna aldınmı sıkınca biri kırılır muhakkak..Daş gibi cevüzlerde var..adamın gafasını yarar..Emme cevüz değülmü cevüz..O'nu bulanda gapıy hemen..Çünküt havasından suyundan Gareysardan olsun yeter deyiler..Otumuza, çöpümüzede sahip çıkıyruk vesselam..

Tıfılcuk yine sesleniy. Bu kadar konu işledin yeter artuk deyi..

Diyeceklerim çoktu emme sizleride sıkmamak gerekiy..Haftıya inşallah ölmez sağ galursak yine buluşuruk..

Galın sağlucakla..

Muhabir Dede.."