DA : " ŞEBİNKARAHİSAR KONAKLARINI KAZANALIM "

NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Av.Dursun Akkuş'un Kaleminden

" ŞEBİNKARAHİSAR KONAKLARINI KAZANALIM "

Şebinkarahisar,tarihi bir şehirdir.Bunu kimse inkar edemez.Geçmişte çok görkemli günleri olmuştur,çokta acılar çekmiş ve talihsizlikler yaşamıştır.

İllik hakkı alınmış,kendinin ilçesi olan bir ile bağlanmıştır. Bundan sonrada geri sayım hızla ilerlemiş,ekonomisi bozulmuş, nüfus azalmış çareyi insanımız ya büyük şehire göçmede aramış yada kendi imkanları ile yaptırmış olduğu okullarda çocuklarını okutarak göçe zorlamıştır.

Şebinkarahisar'ın;1906 daki nüfus sayımına göre ilçeleri ile birlikte (Suşehri,Koylisar,Mesudiye,Alucra,yeni ilçe olan Çamoluk, Gölova,Akıncılar) 170.000 nüfusu var bunun 20.000 ermeni,20.000 rumdur.Bu iki gurubun Şebinkarahisarı terkettiklerini düşündüğümüz de Şebinkarahisar 130.000 türk müslüman nüfusu varmış.Bırakın 1906 yı Türkiye'nin 1927 deki nüfusu 13.000.00.Yani bugünki 75.000.000 milyonun ortalama yedide biri kadar.Şebinkarahisar göçe maruz kalmasa bu gün ortalama bölgede 900.000 insan yaşıyor olacaktı.Bunun yarısını alsanız dahi 450-500 bin yapar.Bu gün bu bölgede köyleri ile birlikte 100.000 nüfus bulunmamakta.

Nüfusun göçe maruz kalması bölgede tüm dengeleri bozmuştur.Yıllarca Şebinkarahisarlı gasbedilen vilayetlik hakkını almak isterken harcadığı güç inanılmaz derecede fazla olduğundan diğer yapılacak işlere gücü kalmamıştır.Buna siyasilerin boş vaadleride eklenince ümit artı bölgenin gıdası olmuş hele birde Suşehri ni de il yapacağız palavrası ile iki akraba ilçe kötü bir rekabetin içine sürüklenmiştir.

Bölgeye hiç bir faydası olmayan,bir yıllık gelir hesaplanarak vatandaşa verilen kamulaştırma bedeli ile al yorganını git gurbete burada biz ülkenin monşerlerine,senin çocuğunu her gün şehit eden vatanına milletine göz diken teröristlere elektrik üreteceğiz bahanesi ile bölgenin münbit arazizisini Kılıçkaya barajı inşaası ile sular altında bıraktıktan sonra geriye bölgede ninelerle dedeler kaldı.

Barajın yapılmasını fazla abarttığımı düşünenler olabilir.Ama bir sistem içerisinde tüm Türkiye'de yapılmaktadır.Düşünün bir kere önce Türkiyenin baraj yapılan bölgelerinde olduğu gibi Şebinkara hisar'a bildiğim kadarı ile 6-7 tane lise yapıldı. Bunların bir kısmı meslek bir kısmı genel lise statüsünde idi.Meslek liselerin vermiş olduğu mezunların çalışma ortamları yaratılmadı. Genel liselerdeki eğitim ve üniversiteye giriş yarışı gençleri bezdirdi. Güvenlerini yitirdi.Çareyi büyükşehirde aradı.Yukarıda dediğim gibi Allah'ın bir kulu çıkıpta bölgenin ekonomisi tarıma,hayvancılığa,meyveciliğe dayalı.Hani kardeşim bunlarla ilgili bir okul.

Barajla birlikte arazide gitti gençlikte gitti,nüfusta gitti, hayvan cılık bitti,faizle birlikte her şey bitti,kredi kartları ile borç arttı. Şehirliler evleri arsaları köylülere sattı.Onlarda yaptıkları yatırımlardan memnundur!

Şimdi;

Şebinkarahisar tarihi kentler statüsüne alınmış.Güzel bir haber.Kayadibi köyündeki meryemana manastırı basından takip ettiğim kadarı ile iyi bir onarımdan geçiriliyor.İnşallah bölgedeki diğer tarihi eserler de meryemana manastırı kadar şanslı olur ve onarılır.Bu tarihi eserlerin onarılması;bölgeyi ekonomik açıdan canlandıracak,tarihe saygımızı gösterecek geçmişimizin bıraktığı eserlere sahip çıkmış olacağız.

Şebinkarahisarlı bu ortamda şu il olma hastalığına biraz ara verip ele geçmiş fırsatı değerlendirmesi gerekmektedir.Çünkü tarihi eserlerin onarılması ile bir rüzgar tarihi şehirde esiyor. Şebinkarahi sarlı bu rüzgardan faydalanmalı.Rüzgar boşa esmesin.

Dünya küçüldü.Bu gün Şebinkarahisarla ilgili yabancı ülkelerde yabancıların yapmış olduğu siteler var.Meryen ana onlar için çok önemli.Beklenen turist sayısı yıllık 50.000 den bahsediliyor.

Şebinkarahisarda kaybolan Şebinkarahisar evlerinin geriye kalan ve yok olmaya yüz tutmuş olanlar hemen ele alınmalı restore edilmeli aslına uygun şekilde turizme kazandırılmalı.

Her şeyi Devletten beklemeyelim.Şehri hazır hale getirelim.Lütfen iş adamları İstanbul'da vilayetlik için gösteridiğiniz enerjiyi sinerjiyi bu konudada gösterin.Her iş adamı bir konak alsa onarsa hem bölgeye hemde kendine ekonomik çıkar sağlayacağından eminim.

Şebinkarahisar Kaymakamlığı,Belediyesi ve sivil toplum örgütleri tarihi eserlerle ilgili bağış,kredi veren proje üreten yerli yabancı, devlet özel hangi kurumlar varsa o kurumların koşullarını hem yayınlamalılar hem rehberlik yapmalılar.Belkide bu bizim elimize geçmiş en önemli şanslardan biri.DEĞERLENDİRELİM.yabancıların yapmış olduğu siteler var.Meryen ana onlar için çok önemli.Beklenen turist sayısı yıllık 50.000 den bahsediliyor.

Şebinkarahisarda kaybolan Şebinkarahisar evlerinin geriye kalan ve yok olmaya yüz tutmuş olanlar hemen ele alınmalı restore edilmeli aslına uygun şekilde turizme kazandırılmalı.

Her şeyi Devletten beklemeyelim.Şehri hazır hale getirelim.Lütfen iş adamları İstanbul'da vilayetlik için gösteridiğiniz enerjiyi sinerjiyi bu konudada gösterin.Her iş adamı bir konak alsa onarsa hem bölgeye hemde kendine ekonomik çıkar sağlayacağından eminim.

Şebinkarahisar Kaymakamlığı,Belediyesi ve sivil toplum örgütleri tarihi eserlerle ilgili bağış,kredi veren proje üreten yerli yabancı, devlet özel hangi kurumlar varsa o kurumların koşullarını hem yayınlamalılar hem rehberlik yapmalılar.Belkide bu bizim elimize geçmiş en önemli şanslardan biri.DEĞERLENDİRELİM.

Av.Dursun Akkuş

19 Ekim 2012

www.sebinmedya.com

Yazarı"