İK : " KARA KARA “KARAHİSAR”I DÜŞÜNMEK "

'NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

İhsan KOÇ'un Kaleminden

" KARA KARA “KARAHİSAR”I DÜŞÜNMEK "

Şebinkarahisar il olmalı diye diye tam 77 yıl geçti. Ben de 50 yaşıma geldim. Tarih boyunca her türlü güzellikleri insanoğluna ve ülkesine sunmuş bir şehir yüce meclisten bir güzellik bekliyor. Her defasında umutlanan ve akabinde umutları suya düşen bir şehrin evlatları, kurumları ve kuruluşları her platformda usanmadan Şebinkarahisar il olmalının sebeplerini sıralayıp durdular. Ama bir türlü vuslat gerçekleşmedi. Sayın Giresun Milletvekili Murat ÖZKAN Bey binlerce Şebinkarahisarlıyı heyecanlandıran teklifini hazırlamış ve meclise sunmuştur. Sağ olsunlar ki tekrar Şebinkarahisarlılara yeni bir heyecanı yaşatmaya başladı. Herhalde O, Şebinkarahisar’dan Giresunlu olarak kurtulmak için değil de tarihi geçmişinde almış olduğu illik itibarını iade etmeyi bir vekil olarak doğru ve haklı hatta coğrafi anlamda etkili bulduğu içindir.

Bir şehir düşünün ahalisi ülkemin ve dünyanın her yerinde “İL OLAMADIK GİTTİ” sendromuyla yaşıyor. Ben de bu sendromu yaşayanlardanım. Benim elektronik posta  adresimde bulunan bu ”82”yi her defasında soran yüzlerce dostuma açıklamak durumunda kalıyorum. Şahsıma “İhsan Hocam, 82 doğumlu musun?”diye sorarlar. Açıklayınca buna çok şaşırırlar. Açıklamalarımdan sonra herkes “İL OLMANIZ GEREKİR” diyerek hep hak verirler. Belki de mecliste bulunan her vekilde bu konuda olumlu düşünürler. Ama ne hikmetse parmaklar bu teklifte “EVET İL OLSUNLAR” demezler. Bu konuda sırlar dünyası gibi vallahi meclisimiz. Vekillerimiz düşünce olarak ”EVET” derler, parmak olarak “HAYIR” derler. Bizde her defasında hayırlısı olsun deyiverir. Hep “EVET”i bekleriz.

Hele bu kadar çok teklif verilip VİLAYETLİK meselesi olumlu sonuçlanmayan başka bir şehir var mı bilemem. Bu gidişle vilayet olamazsak da Guinness Rekorlar kitabına gireriz diye düşünüyorum. Bu rekor da Türkiye Büyük Millet Meclisinin bize armağanı olur herhalde. Mecliste vekilleri bulunan tüm siyasiler saygıdeğer büyüklerimiz unutmayın ki Şebinkarahisarlılar bu vilayet meselesi yüzünden psikolojik olarak hastalanmış durumdalar. Bunu göz ardı etmeyin. Şebinkarahisar il olunca binlerce ŞEBİNKARAHİSARLI şifaya kavuşacaktır. Bu konuda o kadar sevdalanmışız ki ancak bu ifadelerle kendimizi anlatabiliyoruz. İLLİK mevzusu ciddiye alınması gereken tarihi bir hastalık haline dönüşmüştür.
Bazen sohbetinde bulunduğum Şebinkarahisarlı büyüklerimiz “Yahu Şu Şebinkarahisar İl olmadan ölüp gideceğiz, yanarım da buna yanarım ”derler. Bu bir aşk değil hakkın ifadesidir aslında. Anlayacağınız bu durum karasevda haline dönüşmüş yöre halkında.
Diyorum ki Şebinkarahisar’ın karası mı hoşunuza gitmiyorsa Şebinakhisar yapıverin de VİLAYET yapın. Nasıl olsa eski isimler tabelalara da dönüveriyor artık(!).

Yüce Meclisimizde bulunan sayın vekillerimiz ŞEBİNKARAHİSAR’ı bu sefer siyasi tercihlerini bir kenara bırakarak coğrafi anlamda değerlendirecektir. Kendilerini bir an Şebinkarahisarlı olarak düşünmelerini istiyorum. Eğer böyle karar verilirse “28” plakası ters çevrilerek “82” olmak çok kolay olacaktır. Giresunlu vekilimiz sayın Murat Özkan kara talihimizi değil Giresun’un plaka numarası “28” ‘i ters çevirecektir. Biz buna ŞEBİNKARAHİSARLILAR olarak mecliste oylama yapılmadan EVET diyor. Bu özel gün gelir, il özlemimiz gerçekleşirse 2010 yılının O günü Şebinkarahisar’ın ilçelikten kurtuluş günü olarak kutlanacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin tüm üyelerine bu konuda minnettarız.
Ben de bundan sonra 82 plakayı artık elektronik postamda değil arabamın plakasında bulundurmayı sabırsızlıkla bek-li-yo-rum. Eğer Vilayet olursak artık kimseye 82 doğumlu olmadığımı, 2010 doğumlu bir şehrin evladı olduğumu söyleyeceğim. Tüm Şebinkarahisarlılar da benim gibi düşünüyor.
Ola ki bu özlemimiz gerçekleşmezse çöllere de düşmeyeceğiz ama bu hakkı alan kadar bu işin peşine düşeceğiz. Herkes bir kez daha bilsin ki ŞEBİNKARAHİSAR hem “Sevdamızdır” hem de “Sedamızdır”.

Hadi bakalım hayırlısı olsun. Biz Şebinkarahisar’ı ve ülkemizi sonuç ne olursa olsun sevmeye bıkmadan usanmadan devam edeceğiz. Ecdadımız gibi. Şebinkarahisar sevdası dünyaya gelen yeni bebelerimizle çığ gibi büyüyerek devam edecektir. İnşallah bebelerimiz bu özlemle büyümezler. Onlar vilayetin evlatları olarak gözlerini dünyaya açacaktır.

Diyoruz ki;

“SAĞLAM OLURSA KARARINIZ, FAZLA OLMAZ ZARARINIZ”

06 Nisan 2010

İhsan Koç

www.sebinmedya.com

yazarı "