G.G : " NEREYE KOŞUYORUZ!.. "

GÜVEN GÜRBÜZ'ÜN KALEMİNDEN

" NEREYE KOŞUYORUZ!.."

" Memleketin ahvali durumu karşısında sukut eyleyenden, söz edip feveran edenlere, Ağzı ile başka konuşup, ayakları başka yere koşanlara baktıkça ne demek gerekiyorsa onu demek gerek diye düşünüyor insan.

Memleketin gündemlerine baktığımızda yine aynı yerde durduğumuzu, ilerlemek yerine sek,sek ritmi saydığımızı söyleyebilirmiyiz..?

Malum salgının zararlı sonuçlarına maruz kalmamak üzere, nasıl, ne yapılması gerektiği hakkında yapılan açıklamaların yetersizliğinden-mi-dir.., Nedir..? diye düşüne duralım, bilinen o'ki umursuzlar olarak tabir edebileceğimiz kesimin sayesinde her yer yangın alevi misali insanların yaşam koşullarını zorlaştırmaya devam ediyor. Salgının boyutlarının tırmanışa geçtiğe yerlerde önlemlerin yasaklar nezdinde artırılması bir yana, çözümün yine insanların davranışlarından geçtiği aşikar.

Öyleyse temel olan İnsan.

Maske takmanın geçerliliği mesafe ile sabit tutulmalı. Toplu alanlarda uzun süre duruşlar da tehlike arz eder. Havalandırmaya ihtiyaç duyulan mekanlar önem arz eder. Her temas sonrası el hijyeni sağlanması gerekir. Açık alanlarda sigara dumanı yayılıma davetiye çıkartır. Açık alanlarda telefon görüşmelerinde maske ağızdan çıkartılmamalı. Başta Devlet büyükleri olmak üzere örnek teşkil edecek uygulamaları bizzati teşhir etmeli. Salgının salınımında güvensiz durumlara mahal verecek uygulamalara behemehal son verilmeli.Eleştirileri son derece önemle kayda değer bulmalı. Vs..Vs...Vs...Vs....

Yaşam koşullarının salgına bağlı olarak yasaklar nezdinde gevşetilmesi uygulamasında izlenecek yol haritası ortaya çıksada, görünen o'ki yine endişe verici hususlar suyun üstünde yüzmeye devam edecek.

Konunun uzmanlarının yaptığı uyarıları da kulak ardı etmemek gerekiyor.

Ne diyor uzmanları;

Prf.Dr.Aslan diyor ki; "AŞIDA ÖNCELİK YARARLI OLUR","Okula giden çocuklar büyükler için risk oluşturabilir!", “Aşılama programında öğretmen ve okul çalışanlarına öncelik tanınması, kronik hastalığı olan öğretmenlerin çevrim içi eğitimlerde görevlendirilmesi pandemi sürecinde yararlı olacaktır.”

Girişimsel Kardiyolog Prof. Dr. Ali Metin Esen'e de kulak verelim ne diyor Esen; “ KALP HASTALARI KORKMADAN COVID-19 AŞISI OLSUNLAR ”. "Ne yazık ki, kalp hastalığının ve hipertansiyonun COVİD-19’a bağlı yoğun bakım yatış sıklığını ve ölüm oranlarını artırdığı bilinmektedir."

Yine önemli bir konunun altına çizen Esen; " Amerikan Kalp Derneği, kronik kalp hastalıkları olan kişileri, mevcut olan herhangi bir onaylı COVID-19 aşısı ile aşı olmaya şiddetle teşvik etti. Özellikle kardiyovasküler risk faktörleri, kalp hastalığı, kalp krizi ve felç geçiren kişilerin mümkün olan en kısa sürede aşılanmaları gerektiği vurgulandı.” diyor.

Salgın devam ederken, hayatta devam ediyor.

Sağlıklı ve vakitli ulaşımda temel olan yollar konusu da yine gündemlerde.

Giresun-Dereli-Şebinkarahisar devlet yolu üzerinde yapımı devam eden Eğribel Tüneli'nde geçişlerin 2021 sonlarına doğru, projenin ise 2022 yılında tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi. İnşallah hedeflerde şaşma olmaz diyoruz. Halk nezdinde hayati durum arz eden sevkli hasta nakillerinde vilayetine en kısa zamanda ve sağlıklı olarak ulaştırılması, zamandan, yakıttan, ekonomik, vs.sonuçları bakımından yol konusu elzem olmaya devam ediyor.

Kış aylarında zehirli hava solumamak, sağlığı korumak adına;

"Kömüre elveda, doğalgaza merhaba" demek isteyen halkın beklemeye tahammül göstermesi bekleniyor.

"Milletvekili Cemal Öztürk, Şebinkarahisar'a doğalgazın 2023 yılında bağlanacağını açıkladı." haberini duyanlar " Keşke bu haberi üç sene önce okusaydık, şimdi rahat ederdik" diyenlerde olacaktır. Ancak maalesef açıklama yeni geldiği için gazetemizde yeni duyurdu. Ne yapalım, seçime de ne kaldı ki şurada diyenler de çıkacaktır.Yine de inanmak istiyoruz ki bizim Ankara'nın yolları daha çok arşınlanacak, bu doğalgazda gün evvel gelecek..

Memleketimiz insanının ne kadar çok aydınlanmaya ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Biliyoruzda..;

Şebinkarahisardan çıkan acaba kaç profesör, kaç doçent, kaç bilmem şu kadar insanımız var, hesabını tutan olmadığı için bilemiyoruz.

Ancak basına yansıdıkca da haberimiz oluyor ve de gurur duyuyoruz. Bu haberi duyduğumuzda hissettiğimiz gibi " Atıf sayısı yüksek akademisyenler arasında Şebinkarahisarlı da var " deyince çok gururlanmışızdır elbette. 157.sıradan, Prf.Dr.Selim Kurtoğlu. Ağabeyimizin başarıları daim olsun. Tebrik ediyoruz.Gurumuz hemşehrilerimiz, hepsinide tanımayı yürekten arzu ediyoruz.

Şebinkarahisar'ın adını haberlerde duyunca kalp çarpıntısı artanlar olmuştur.

A.A nın muhabiri Yeles kardeşim ,haber etmiş. Alkışlamak gerek. Televizyon kanallarında yayımlanan Haberde;

" Şebinkarahisar'da, kaldırımdan yürüyen bir kişi, binanın çatısından düşen buz kütlesinin altında kalmaktan son anda kurtuldu." Pes doğrusu. İnşaat sayısının arttığı belirtilen Şebin'de artık önlemlerde artırılır demek lazım. Görüntüleri izleyince şaşırmamak elde değil diyenler olmuştur, ama şu bir gerçek ki. Top atılmadan ses duyulmuyor. Kafa yarılmadan baş sarılmıyor. Yıllardır bu sorunlar vardı. Ekranlara da yansıdı. Allah cemi-cümlemizi esirgesin. Önlem alması gerekenleri ve denetleyenleri uyaran bu haber için Yeles'i tebrik ediyoruz.

Memleketimiz adına yapılan ve yapılacak olan faydalı hizmetlerden dolayı yetkililerimize allahtan güç kuvvet vermesini niyaz ediyoruz.

Haberini aldık fakat neler olacağını bilmediğimiz için de merakta kalmadık değiliz.Neyimiş konu..?

"GİRESUN YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ"

Haberin içeriğinde geleceğe dönük somut kavramlar yer almasa da; düşüncelerin oluşmasında, geçmişin değerlendirmesi, geleceğin bilgi alış verişi, oluşan ve oluşması öngörülen yatırım faaliyetleri incelenerek değerlemeler tabi tutulacağı anlaşılmakta. Halk nezdinde anlaşılır olması için kamuoyunun net, yalın ve somut kavramlar, aksiyonlar, hedefleri, tarih, zaman, tayinleri vs. içerikli olması arzu edilir. İnşallah memleketimizin geleceği için hayırlı gelişmelere vesile olan toplantılar icra edilmiş ve de gerçekleştirilmiş olur.

Memleket adına yazılacak konu o kadar çok ki, her nereye, nereden, nasıl baktığınızla alakalı olsada, halkın diline tercüman olmak, meraklarına merakla, sorularına sabırla, eleştirilerine olgunlukla, yanaşmak, o'nu dinleyen, anlayan, olabilmek memleket sevgisinin apayrı bir parçasıdır.

Memlekete dair her ne varsa, haberiniz tez elden olsun dileğiyle..

Memleket aşkıyla yaşayın..

28.Şubat.2021

Güven Gürbüz - Ankara.."