TY : " Trafik Kazalarında yapılması gerekenler. "

'NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Prf.Dr.Tayfun Yücel'in kaleminden;

" Trafik Kazalarında yapılması gerekenler. "

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Yücel, hemşerileri ve okuyucularımız için yazdı.

 " Değerli hemşerilerim ......

Trafik kazaları ülkemizin gündeminde çok önemli bir yer tutmaktadır.

Çünkü her sene 5000 civarında vatandaşımızın ölmesine ve 120.000 civarında vatandaşımızın da yaralanmasına neden olmaktadır. O halde her hemşerimizin bir trafik kazası ile karşılaştığında ne yapması gerektiğini bilmesi gerekir.

Yaralanmalı bir trafik kazası ile karşılaşan vatandaşımız hemen 155 polis acil numarasını değil,112 acil ilkyardım telefonunu aramalıdır.

Eğer yangın yoksa yaralılara kendi müdahale edip onları arabadan çıkartmayı düşünmemelidir.

 Çünkü bu esnada yapılacak dikkatsiz bir çekiştirme yaralının yarasının artmasına veya felç olmansa yol açabilir.

Yapılabilecek en iyi şey, eğer kaza yapan araba çalışıyorsa yangın tehlikesini önlemek için (mümkünse) kontaklarını kapatmak ve 112 yi aramaktır.

112 yi aradığında; kaza yerinin tam adresini, nasıl bir kaza olduğunu, yaralı sayısını, yaşlarını, yaralıların durumlarını açık bir şekilde söylemelidir. 112 komuta merkezi hemen ambulansın olay yerine ulaşmasını temin ederken, polis ve itfaiye ye haber verecektir.

Eğer trafik kazası ile birlikte arabalar yanmaya başlamışsa, o zaman önce 110 itfaiye acil, sonra 112 ilkyardım acil aranmalıdır.

Olay yerine ilk ulaşan vatandaşımız eğer arabalı ise arabasını güvenli bir yere çekip hemen dörtlü flâşörlerini yakmalı ve yeni kazalara sebebiyet vermemelidir. Trafik uyarı işaretlerini koymalıdır.

Eğer yaralılar arabaların dışında ise onları yerlerinden kaldırıp bir arabaya sokmaya asla çalışmamalıdır.

Bu yaralıların yaraları, sağlık personeli tarafından yattıkları yerde tespit edilip ondan sonra özel sedyelere alınacak ve öylece ambulansa yükleneceklerdir.

112 ambulansı ile kaza yerine gelen sağlık ekibi, yaralıları arabadan çıkarmadan önce onların boynuna ve beline koruyucu yakalık ve belliklerini daha arabanın içinde iken takmalıdır.

Sonra yaralılar yavaşça arabadan çıkarılmalıdır.

Hastanın üzerine batan bir cam, bıçak veya başka bir yabancı cisim varsa asla çıkarmaya çalışmayınız.

Araba dışına çıkarılan yaralının, önce ağız ve boğazında olabilecek kan, kusmuk, yabancı cisimler temizlenmeli ve hastanın rahat nefes alması sağlanmalıdır.

Sonrasında yaralının kanaması varsa steril gazlı bezlerle o bölgeye tampon yapılır, serum takılır ve hızla hastanenin acil servisine nakledilir.

Bu arada ambulans görevlisi yaralının gideceği hastaneyi telsizle uyarıp gelen yaralıların sayısını ve durumlarını belirtmelidir.

Tüm hemşerilerime her türlü kazadan uzak huzurlu günler dilerim.

29.04.2009

Saygılarımla"

Prof. Dr. Tayfun Yücel "