İK : " VİLAYETTİK, RİVAYET OLDUK..."

'NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

İhsan KOÇ'un Kaleminden

" VİLAYETTİK, RİVAYET OLDUK..."

" Bu seçim döneminde olanı biteni izleyince vilayetlik üzerine bir yazı yazmayı uygun buldum. Yapılan birçok toplantılara katıldım. Düğünde, dernekte, hasta ziyaretinde, cenazede, etkinliklerde vb... Nutukları ve vaatleri dinleyince kendimi zaman tünelinde zannettim. Bu yazıyı okuyunca her Şebinkarahisarlının ruh halinin ne hale geldiğini anlayacaksınız. Ama bu yazımı okuyanlardan istirhamım lütfen e-posta adresime olumlu veya olumsuz mesaj göndermesini istiyorum. Çünkü düşüncelerimin doğru veya yanlış olduğunu bilmek benim için önemlidir.

Artık bu seçimden sonra, söze başlarken "Bir rivayete göre Şebinkarahisar vilayetti" denilecek bir döneme girilecektir. Şebinkarahisar'ın vilayet olduğu dönemden pek yaşayan kalmadı veya pek az kişi kaldı. Tahmin ediyorum en fazla ızdırabı onlar çekiyordur. Çünkü vilayetken ilçe olduğunu gördüler ve yaşadılar ve nüfus cüzdanında ili bölümünde Şebinkarahisar yazıyor. Bizler ise Şebinkarahisar ilçe iken doğduk ve yaşama devam ediyoruz. Biz bir özlemi gerçekleştirmek için uğraşıyoruz. Bu iş artık Ankara'nın işi olmaktan çıkmıştır. İstanbul menşeli Şebinkarahisarlılarında işi değildir. Bu iş Şebinkarahisar'dan göç edenlerin vilayetlik nüfusunu elde edene kadar memleketine geri dönüp bir süre yaşamasıyla olacaktır veya emekli olan her hemşerimiz artık buraya yerleşmelidir. Dolayısıyla vilayetlik için yeterli siyasi güç, bu kadar zahmete ve gayrete rağmen oluşmadı. Yoksa leyleğin ömrü laklakla geçermiş, bizimde ömrümüz siyasilerin "Şebinkarahisar vilayet olacak" sözüyle geçip gidecek.

Bizim umutlarımız bitmiyor, siyasilerin boş vaatleri de hiç bitmeyecek gibi. Her seçimde umutlanıyoruz, heyecanlanıyoruz. Ama beyhude. Halkımızı oy alınacak geçici depo olarak kullananlar artık bu oyunlarını bırakıp bu güzel şehrin geçmişini iyi tahlil etmelidir. Artık Şebinkarahisarlıya bu konuda rahatsızlık verilmesin diyoruz. Bir iş ya olur ya da olmaz. Ortalıkta söz dolaştırmaya gerek yoktur. Bazı gazete ve veb sayfasında bazı köşe yazarlarının siyasi partilerin sözcüsü gibi ahkâm kesmesi birilerine haklılık kazandırmaz ve cümlelerinde geniş zaman kullanmamalıdır.

Vilayet olmamız için çevre ilçelerden hem talep hem da destek var, tarihi geçmişi var, coğrafi anlamda bu bölgede vilayete ihtiyaç var, yenilenmesi gereken eski mühür var, daha önce il olduğuna dair belgeler var, adam da var, ne yok derseniz sınırları kaldırılmış haritadaki eski sınırlarımız yok.

Tarihiyle talihi barışmayan bir şehir olduk. Herkes bu şehri konuşur ama vilayetlik konusunda cimrilik yapıyor. Bu şehre istediğiniz kadar yatırım yapın, Şebinkarahisar vilayet olmadığı sürece bu yatırımlar bize göre hiçbir anlam taşımıyor. Bu güzel şehrin insanları yatırım mutlu etmiyor eğer birileri bizi mutlu edecek ise vilayet kelimesini gerçek anlamda kullanmalıdır.

Bu şehir günah mı işledi bilemiyorum. Tarihte birçok felaketle zaten yeteri kadar bu şehir ceza aldı. Bir asra yakın zamandan bu tarafa yağan yağmurla varsa tüm kirliğinden arındı. İnsanları okudu, ilim yaptı, sanatkâr oldu ve insanlığa, ülkemizde ve dünyanın her yerinde ön şartsız hizmette bulunuyor. Yani sevap işleme yarışında bulunuyorlar.

Geçen iki yakınımızın cenazesine katıldığımda ne kadar ilginçtir ki vilayetlik konusu bile gündeme geldi. İnsanımız böyle bir zamanda bile bir araya gelince bunu konuşuyorsa gerisini siz düşünün.

Acaba bu şehri mevcut yerinden başka yere taşıyıp, burayı köy yapıp ve bu seçim döneminde şehir kurma vaadi furyasından yararlansak mı? Ya tam olarak cezalandıralım ya da mükâfatlandıralım. Bu tarifi zor talihsizlikten Şebinkarahisar tarihini arındıralım artık. Daha öncede demiştim; karası hoşunuza gitmiyorsa Şebinakhisar yapın da bu kara talihimiz ortadan kalsın. (Biz adımızdan memnunuz yanlış anlaşılmasın.) Şebinkarahisarlı meşgul olacağı başka projelerle uğraşsın.

Şebinkarahisar çok şanslı, burası vilayet yapılınca aslında bu ödül civar ilçelere de veriliyor. Bir ilçenin vilayet olmasını acaba ülkemizde civar ilçelerin desteklediği kaç vilayet adayı ilçe var? Bu özel durum Şebinkarahisar'ın farkını ve hakkını en iyi komşu ilçeler biliyor. Ama Ankara'da da kara var bizde de. Oradakiler bizi göz ardı ettikçe bizim gözümüz ve gönlümüz de kararıyor.

Yine hangi il milletvekili var ki kendi iline bağlı bir ilçenin vilayet olması için teklif versin. Ama bu konuda bile farkımız ortada. Giresun milletvekili Murat Özkan Şebinkarahisar'a samimi duygularla yaklaşmış, teklifini yapmıştır.Öyleyse bu sevdayı fark edemeyen veya anlamayan kimlerdir? İçimizde "Vilayet olmayalım" diyen gizli fanatikler mi var acaba?

Artık şehir ve köylerimizdeki insanlarımız; sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı nüfusu erozyona uğramış, toprakları nadasa bırakılmış yerler yeniden canlandırmak için sabırsızlanıyor. Gurbetteki insanlarımıza ışık olacak ve geri dönüşü hızlandıracak kararlar alınsın. Tarihten gelen güzel özellikleri, vilayet havasıyla ayağa kalkacağından eminim. Fazla naz aşık usandırıyor herhalde. Bizim bu talebimiz birilerini sürekli hoşnut mu ediyor diye de düşünüyorum.

Birde kafamı meşgul eden şudur ki mazisi yeni iller oluşturulurken Şebinkarahisar'ı hatırlatan birileri yok mu bu yüce meclisimizde?Bu yeni vilayetlere el kaldırılırken bize şirin görünenler veya suyundan ekmeğinden havasından nasiplenmiş olan vekillerimiz hangi duygular içindeydi? Bunu merak ediyorum. Bize vaadi, başka ilçelere vilayet ikramı yapanlar Şebinkarahisar adına hiç rahatsızlık duymadılar mı? Ne hikmetse doğuda il yapılan ilçeler ne kadar stratejik o da başka bir muamma. Vergiler bakıyorsunuz soru işareti, üretime bakıyorsunuz soru işareti, kaçak elektrik tüketimi soru işareti, göç olgusu yine öyle, ama tek stratejik pozisyonu güvenliğe bağlamak ne kadar doğru ve mantıklı bu da tartışılır mevzuudur. Ama herkes bilir ki memleketimin her köşesi Türk Milleti için stratejik. Kısacası biz bu coğrafyada ucuza oturtulmuyoruz.

Acaba bu tarihi ilçemiz ülkenin başka bölgesinde olsaydı illik hakkı verilir miydi? Şehri doğuda bir yere geçici olarak taşıyıp, vilayet yapıp tekrar yerine mi taşısak, ne yapsak acaba? Başka türlü il olunmuyor. Çaresizlikten artık ne diyeceğimizde bilemiyoruz. Böyle garip çareleri bile düşünür olduk. Ama meclisteki büyüklerimiz ve vekillerimiz biliyor ki Şebinkarahisar'ın asıl adı Şarkikarahisar'dır. Yani doğunun hisarı anlamını taşır. Bu gözle bakınca avantajımızda var aslında.

Vilayetlik meselesi çeyrek veya yarım asır sonra rivayet olacağımızı gösteriyor. Bu arada Şebinkarahisarlılarda önemli bir hastalık oluştu.

Hasta Adı : Şebinkarahisarlı

Hastalığın adı : Vilayet olma arzusu

Doktor :TBMM

İlaç :Vali

Hastalık hikâyesinin başlangıcı :1933

İyileşme süresi: Vilayete kavuşuncaya kadar yoksa hastalık diğer doğanlara da geçebilir, müdahale edilmezse kalıtsallık özelliği taşıyabilir.

Öneri: Hastalar seçim zamanı da olsa kandırılmamalı, vilayet kelimesi hastanın yanında fazlaca telaffuz edilmemeli varsa böyle bir vilayet ilacı derhal verilmeli.

Selam ve Saygıyla...

11 Haziran 2011

İhsan KOÇ

www.sebinmedya.com

Yazarı"