MT : " DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTMAYALIM "

MAHMUT TONBUL'UN KALEMİNDEN

" DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTMAYALIM "

" Tarih 2020 Ocak ayı. Elazığ, depremi yaşadı. Memleketimde de hissedildiğini düşünerek annemi ve kardeşimi aradım. İlçemize telefonla ulaşmak mümkün olmadı. Neredeyse tüm Türkiye 12 saat cep telefonu ile görüşme yapamadı. Mobil şebekeler çökmüştü. 6 yıllık geçmişi olan gönüllü bir arama kurtarmacı olarak empati yapma gereği duydum.

Ya buna benzer bir deprem Şebinkarahisar'da olursa???

Bazılarının tadı kaçar gibi oldu biliyorum ama yazmaya devam edeceğim .

Elazığ depreminden bir kaç gün sonra yöneticileri arasında bulunduğum Toprağın Çocukları Derneği başkanını arayarak, dernek adına bir proje oluşturmak istediğimi söyledim. Uzun uzun fikir alış verişi yaptık ve çalışmalara başladım.

"Şebinkarahisar ve Çevresi Deprem ve Afet Eylem Planı" adı altında bir proje hazırladım. Yaklaşık 7 ayımı aldı ve Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde hazırlandı.

Yine eski Kaymakamımız Sayın Taner TENGİR beyle görüşerek ilçemizin içinde bulunduğu özel coğrafi konum göz önünde bulundurularak 22.07.2020 tarihinde bölgemizde AFAD Şefliği veya Kontrol Merkezi oluşturulması ile ilgili yazımızı Kaymakamlığımız Giresun Valiliğine gönderdi.

Projeyi bitirince İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU'ya mail yolu ile ulaşarak projeden bahsettim. Kendisi bir teşekkür yazısı göndererek projenin bir örneğinin İçişleri Bakanlığına, bir örneğinin Giresun AFAD Müdürlüğüne gönderilmesini istedi. Bu sırada ilçemizde kaymakam değişikliği yaşandı. Yeni kaymakamımız Sayın Taner BOLAT beyin imzası ile projemiz AFAD Müdürlüğüne gönderildi.

Biraz da proje detaylarından bahsedeyim sizlere.

İlçemiz Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) üzerinde olup 1. derede deprem kuşağı içerisindedir. Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk üçgeni Giresun ilinin en riskli bölgesidir. Bu nedenle tarihte sürekli depremler yaşamıştır. Coğrafi etkenler ve uzaklık nedeniyle ulaşımın en zor olduğu ilçelerden biridir. Deprem ve afet anında yaşamsal faaliyetler için ilk 72 saat (altın saatler) ciddi önem taşır.

Bu nedenle;

1-İlçemizin her mahallesine birer adet tam teşekküllü deprem konteyneri konulması.

2-Muhtarlarımız öncülüğünde her mahallede Afet gönüllü ekibi kurulması.

3-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordineli öğrencilerimize ve öğretmenlerimize uygulamalı deprem ve tatbikat eğitimlerinin her sene belli periyotlarla verilmesi .

4-Resmi kurumlarımız bünyesinde gönüllülük esasına dayalı olarak yetkin ve istekli personelin eğitim verilerek AFAD Gönüllüsü yapılması.

5-Deprem ve afet anında cep telefonlarınızın işlevini yitirmesi nedeniyle Giresun Merkez ile Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk üçgeninde telsiz iletişimi sağlanması için amatör bant röle istasyonu kurulması.

6-TAMP( Türkiye Afetle Mücadele Planı) kapsamında bulunan resmi kurum, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarındaki yetkin personelin tespit edilip, eğitim verilmesi.

7-Hastanemizin yönetimiyle görüşerek sağlık personellerinden UMKE (Ulusal Medikal Arama Kurtarma)ekibi kurularak eğitim verilmesi.

8-İlçe merkezinde toprak kayması ve heyelan olan bölgelerin tetkikleri yapılarak afet durumuna sebebiyet vermemesi için gerekli ağaçlandırma çalışmasının yapılması.

Yukarıda saydığım maddeler projenin başlıklarını oluşturmaktadır.

Memleket sevdalısı bir birey olarak projemizi yetkili kurumlara ulaştırdık. Bu projeyi hayata geçirebilirsek emin olun ki bir çok kişinin yaşamına dokunmuş olacağız.

Sayın devlet kurumları artık top sizde...

23.03.2021

Mahmut Tonbul / Yeni Şebinkarahisar "