YA : " ÖNERİLER "

'NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

PRF.DR.YENER AYTEKİN'İN KALEMİNDEN ;

" ÖNERİLER "

"Temmuz ayının ikinci yarısında TRT Ekibi ile birlikte Şebinkarahisar’da idik. Daha önceki yazımda Oradaki görüntüleri de aktararak sizlere duyurmuştum. Şebinkarahisar’ın beğendiğim ve beğenmediğim yanlarını zaman zaman yazıyorum. İşe yarıyor mu bilmiyorum ama yine de yazmaya devam edeceğim.

Yazdıklarımın okunduğunu ve işe yaradığını bilmek beni sevindirecek, umarım işe yarıyordur. Bu gidişimizde, Şebinkarahisar’da neler yapılırsa gelişmeye ya da kalkınabilmeye yardımcı olunabilir diye düşünerek etrafımı izlemeye çalıştım. Birkaç madde halinde sayılacak önerilerim olacaktır.

Bunları sıralamak istiyorum:

---Ön sırada, Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu için yapılması gerekenler var. Bu konu şehrimizin kalkınmasına yardımcı olacak en önemli konudur. Okulumuza yapılabilecek her katkı hem ulusumuzun Meslek Yüksek Okulları arasındaki durumunu daha seçkin hale getirecek hem de şehrin kalkınması için itici bir güç oluşturacaktır.

Yüksek Okulumuzun kurulduğu günden beri çözüme kavuşamayan önemli bir sorunu devam etmektedir. Şu anda Meslek Yüksek okulunda 2000 den fazla kayıtlı öğrenci bulunmaktadır. Şehrimizde bu kadar öğrenciyi barındırmak için yeteri kadar çağdaş ve güvenilir yurt yatağı, kiralık ev veya pansiyon bulunamamaktadır.

Bu eksiğimiz veya olumsuz yanımız, Şebinkarahisar’ımızın ve Üniversite ortamının gelişebilmesi için çok ağır, içinden çıkılamaz sorunlar doğuruyor. Öğrencilerimiz, kayıtlarını dondurup, şehri terk etmek zorunda kalıyorlar.2009-2010 öğrenim döneminde bu sayı 300 öğrenciye çıkmıştır. Sorunun hangi boyutlara vardığını, çevremizden, öğrencilerimizden ve onların kullandıkları Internet sayfası haberlerinden kolayca öğrenebiliyoruz. Hiç vakit kaybetmeden, öğrencilerimize, kendilerinin ve ailelerinin endişe etmeden kabul edecekleri uygun yerler bulmamız gerekiyor. Bu sorun, özellikle yüksek okulumuzun gelişmesini isteyenler için birinci sırada yer almalıdır. Şebinkarahisar’ın gelişmesi de bu sorunla yakından ilgilidir. Şebinkarahisar esnafı, bu iki binden fazla kişinin kendi evlatları ve de müşterisi olduğunu unutmamalıdır. Görülüyor ki, çok önemli ve bekleyemeyecek bir sorunla karşı karşıyayız.

Bilindiği gibi, Şebinkarahisar Kültür ve Dayanışma Derneği (ŞEBDER), Yüksekokulumuzda okuyan 200 kişiyi aşkın kız öğrenci için Yurt binası yaptırıyor. Tahmin edileceği gibi bu iş kolay olmuyor. Para yardımı yapmak isteyen kişileri bulmakta çok zorlanıyoruz. Her şeye karşın yurt binamızın yapımı ilerliyor. Şimdiye kadar el uzatan ve binanın bu güne kadarki kısımlarında yapılanlara destek veren yardımseverlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Ama işimiz daha bitmedi. Çatımız kapatıldı, Pencerelerimiz takılacak, Sıvamız ve yalıtım uygulaması yapılacak ve diğer işlerimiz sırada bekliyor.

Geride kalan işlerin bitirilmesi için daha çok çalışmamız gerektiği ortada. Yapılması gereken işler de parayla ve destekle olabilecektir. Başkaları yapsın, biz de seyredelim demekle olmuyor. Yardımcı olacak kişilere gereksinimimiz var. Herkesin bir şekilde yardımı için beklenti içinde olduğumuzu özellikle duyurmak istiyorum. Şebinkarahisar içinden; kaymakamlığımız ve belediyemiz dışında, önemli bir katkı sağlayamadık. Şebinkarahisar dışında oldukça çok sayıda derneğimiz var. Buralardan da uygun yardımlar gelirse bu önemli işi bitirebiliriz. Bitirilecek Yurt Binasında Yardım edenlerin isimleri yaşatılacaktır.

Okul açılmasını planlayan hükümetlerimiz, okulun bir parçası olan, öğrencilerimize yatacakları ve ders çalışacakları uygun yaşam ortamları da hazırlaması gerekiyor. Ama görüldüğü gibi bu konularda hep çözümler arkadan geliyor veya hiç gelmiyor. Barınma sorunundaki eksiklikler, fırsatçıların alanına giriyor.

Biz de uygunsuz ve kontrolsüz cemaat yurtlarına, ya da tarikat evlerine, çağdaş olmayan ortamlara çocuklarımız muhtaç olmasın istiyoruz. Tekrar tekrar hatırlatmak istiyorum: Yurt, üniversite öğrencileri için en önemli gereksinimdir. Yüksek öğrenim öğrencilerinin çağdaş ve güvenilir barınma, beslenme, kredi-burs hizmetlerine sosyal devlet yaklaşımı ile çözüm üretmek devletin temel görevlerinden biridir.

Devletimiz, Şebinkarahisar’da okuyan öğrencilerimizin yarısına bile yurt olanağı sağlayamıyor. Beri yandan, Yurtkur genel müdürü Sayın Hasan Albayrak, basın toplantısında, Talepte bulunan tüm öğrencilerin yurt ihtiyacını karşılayabilmenin çabası içinde olduklarını, bunun için yeni projeler yapıldığını müjdeliyor. Şebinkarahisar bu müjdeli haberden neden nasibini alamıyor, neden hakkı olanlardan yararlanamıyor? İstemesini mi bilmiyoruz. Eğer böyleyse bu işin sorumluları kimlerdir diye sormamız gerekiyor.

MYO ile ilgili bir sorunumuz; öğrencilerimizin okul kayıtları için: Şebinkarahisar’da değil de Giresun’da Üniversiteye başvuru zorunluluğunda olmaları, şikâyet konusudur. Öğrencilerimiz hem tehlikeli Giresun yolunu göze almak hem de harcama yapmak zorunda kalıyorlar. Rektörlüğün uygun görmesi durumunda kayıtlar Şebinkarahisar yerleşkesinde de yapılabilir. Giresun Üniversitesi Rektörlüğünün, öğrencilerin yoğun isteği ve yararına olarak konuyu yeniden değerlendirmesini istiyoruz.

---Şebinkarahisar için çok önemli olarak gördüğüm diğer bir konu, şehrimizin tarihi zenginliği ile ilgili. Derya içinde deryayı bilmezler diye bir özdeyiş vardır ya, bizlere çok uygun. Biz de Şebinkarahisar’da yaşarken, bu kadar önemli tarihi değerlere sahip bir yerde yaşadığımızın farkında olamadık.

Daha doğrusu o dönemlerde toplum bilinçli olmadığı için tarihimizin kırılıp dökülerek ortadan kalkmasına seyirci kaldık. Şebinkarahisar Kaymakamlığı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü çok güzel bir broşür hazırlamış. Şimdiye kadar hazırlanmış olan tanıtıcı broşürlerin bana göre en başarılı olanı. Şehrimizin planı içinde önemli tarihi yerlerimiz de gösterilmiş.

Şehrimizde 30-40 sene öncesinde bulunan güzel, kişiliği olan eski evlerin birçoğu ne yazık ki şimdi kişiliksiz beton gecekondu evleri haline getirilmiş, Şebinkarahisar’da en çok bunun için üzüntü ve eziklik duyuyorum. Yapılmış bu kadar yıkıma karşın hala eski evlerden güzel ve korunmaya muhtaç birçok örnekler mevcut.

ve turizmini öne çıkararak canlandırılmış Saframbolu, Beypazarı gibi örnek şehirlerimizden ders çıkartarak mevcutları korumaya almalı ve Şebinkarahisar’ın kendine has güzelliklerini dünyaya duyurmalıyız. Kesinlikle, MYO kadar bu konu da Şebinkarahisar’a girdi sağlayacak, belki de İl olmanın yolunu açacaktır.

Tarihi Kentler birliği(TKB) son yıllarda Türkiye’deki umut verici gelişmelerden biridir. TKB, doğal ve kültürel varlıkları doğru korumaya kararlılığını kanıtlamıştır. Belediyemiz, Tarihi Kentler Birliği’nin üyesidir (ilimizde sadece, Giresun belediyesi ile Şebinkarahisar belediyesi bu birliğin üyesidir).Birlik, Avrupa Tarihi Kentler Birliğinin üyesidir. Bu birliğin elinde Avrupa birliğinden gelen Projeleri desteklemek için çok büyük olanaklar var. Yeter ki iyi projelerle başvurulabilsin Ekonomimizi canlandırmanın en iyi yollarından birisi kültür desteğidir.

------------------------Giresun’dan ve Sivas’tan şehrimize ulaşım yolları çok niteliksiz, kıvrıntılı ve tehlikelerle doludur. Her yıl ölümlü kazalar olmaktadır. Bu kazalar artık kanıksanmış olduğundan ölümler bile normal karşılanmaktadır. Şebinkarahisar’ın gelişmesi önündeki en büyük engel, yollarının bağlantısız ve niteliksiz olmasıdır. Ne yapıp edip bu yolların uygun hale getirilmesi için çareler aranmalıdır.

Şebinkarahisar’ın belki de en güç çözülebilecek sorunudur yol. Sahilden iç Anadolu’ya bağlantı yolları arandığında, seçenekler içinde Şebinkarahisar’ın ve ülkenin yararları her zaman maliyet/harcamalar ileri sürülerek arkaya itilmiştir. Bütün güçlük, karayollarının programları içine bu önemli meselenin taşınmasıdır. Bizim yöremizden yetişmiş olan çok etkili ve yetkili milletvekillerimiz, Giresun’dan iç Anadolu’ya ve Akdeniz’e kadar uzanan yolun hem stratejik ( politik, ekonomik, psikolojik ve askeri önemsemeler) değerini hem de kolaylaştırıcı değerini anlatabilmelidirler. Yıllardan beri bu sorunumuzun çözülebilmesi için, kaderimize razı olup, bekleyip duruyoruz. Ülkede karayolları projeleri için hızlı çalışmalar var.

Umarız yakın gelecekte bizim yollarımız için de hayırlı haberler duyabiliriz.

30.07.2009

Prf.Dr.Yener Aytekin

www.sebinmedya.com

yazarı "