MT : " ŞEBİNKARAHİSAR AFAD GÖNÜLLÜLERİ OLUŞTURMAK "

MAHMUT TONBUL'UN KALEMİNDEN;

" ŞEBİNKARAHİSAR AFAD GÖNÜLLÜLERİ OLUŞTURMAK "

" Bir önceki yazımda sizlere memleketimiz için çok önemli olan "Deprem ve Afet " projesinden bahsetmiştim. Evet proje resmi kurumlara, resmi makamlarca ulaştırıldı. Ama yine de bu işin ertelenmeye gelmemesi gerektiğini düşünerek B planı hazırlığına girdim.

AFAD Müdahale Daire Başkanı, Şebinkarahisar damadı Sayın Yusuf AYSU'nun Çanakkale'ye geleceğini öğrenince hemen kendisini arayarak görüşme talep ettim. Memnuniyetle cevabı aldıktan sonra işi gücü bırakıp, apar topar Çanakkale AFAD Müdürlüğünde aldım soluğu. Konu yine Şebinkarahisar'dı. Ben ise memleket sevdalısı bir adam...

İki saat süren bir toplantı oldu. İlk önce kendisine Şebinkarahisar için hazırlanan "Deprem ve Afet " projesinden bahsettim ve sonrasında Şebinkarahisar'da AFAD Gönüllü Ekibi oluşturmak istediğimi söyledim. Yusuf AYSU bey her konuda destek sözü verdi. Araştırma yapmıştım. Bu zamana kadar Şebinkarahisar'da sadece 5 kişi AFAD gönüllüsü olmuştu. Fakat her hangi bir eğitim almamışlardı. Sosyal medya ve yerel gazetemiz vasıtasıyla duyuru yapmaya başladım. O zaman anladım ki sosyal medya falan hikaye.. .Gareysarlı elindeki gazeteyi okuyunca, dönüşler bir bir başladı. 4 ay gibi bir sürede bu sayıyı 50 kişiye çıkardık. Yaklaşık 30 kişi de gönüllü başvuru hakkında bilgi aldı ve en kısa zamanda başvuru yapacağını beyan etti.

Benim için önemli bir kriter daha vardı. Malum il merkezine uzak bir ilçeyiz. Vatandaş hem gönüllü olacak, hem de il merkezinde saha eğitimi alacak. Bu benim aklıma yatmadı. Giresun AFAD Müdür Yardımcısı ile görüşerek bu durumu izah ettim.

Şebinkarahisar'da saha çalışması için yer hazırlamak kolay. Öyle abartıldığı gibi bir durum değil. Bir kaç parça inşaat yıkıntısı, 3-5 tane sulama büzü, bir de inşaat iskelesi... Al sana eğitim sahası. İnsan yeter ki istesin.

Pandemi nedeniyle eğitimlerin çoğu online sistem üzerinden veriliyor. Eğitimlerini tamamlayan hemşehrilerim sertifikalarını almaya başladı bile. Online eğitimlerini tamamlayanlar saha eğitimine başvurabilecek.

Şebinkarahisar için yürütülen bu çalışmayı Alucra ve Çamoluk Kaymakamlarını da arayarak bu iki komşu ilçe için de başlattık. Alucra'da 30 , Çamoluk'ta 12 sayısına ulaştık.

2021 yılı İçişleri Bakanlığı tarafından "Afet ve Eğitim Yılı" olarak ilan edildi. Kaymakamlıklar, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları bu imkanı iyi değerlendirmeliler.

Şehrimizde ve iki komşu ilçemizde eğitimini almış bir AFAD ekibi oluşacağına güvenim tam. Her şey güzel memleketimiz için. Afetsiz günler diliyorum.

Kalın sağlıcakla...

26.03.2021

MAHMUT TONBUL / YENİ ŞEBİNKARAHİSAR"