G.G " AÇIK ALINLI ŞEBİNKARAHİSARLI "

GÜVEN GÜRBÜZ'ÜN KALEMİNDEN

" AÇIK ALINLI ŞEBİNKARAHİSARLI "

" Şebinkarahisarın adının geçtiği her yerde merak unsuru doğmaya başladı. Gün geçmiyor ki bir yerlerde adı geçmesin. Unutulmanın veya uzakta olmanın, ilgisizlik ve merak gibi konuları arka plana attığı düşünülsede, durum bazen hiçte öyle olmadığını gösterebiliyor.

TV8 de yayınlanan Masterchef adlı yemek yarışma programı raytingin en üst damı. Bu dama çıkan, her yerden merakla bakılan, adından söz edilen oluverirken, birde bakmışsınız, Şebinkarahisar. Neeeee...? Evet. Şebinkarahisarlı Mesut Taşçı. Memleketimizin adı ile başladı. Şebinkarahisarlıyım diyerek, direk en tepeden. Bu kadar işte dedik gurur duyduk. İstanbul’dan Masterchef adlı yemek yapma yarışmasına katılan Taşçı, Ağabeyinin de aşçı olduğunu, 15 Temmuz gazisi olduğunu ve kanserden vefat ettiğini yine onun mirası üzerine yarışmaya katıldığını,İstanbul doğumlu olduğunu,Mesleğe bulaşıkçı olarak başladığını,Japonya’da 5 ay kadar kalıp Osaka’da susi denediğini,Aslen Şebinkarahisarlı olduğunu,Evli ve iki çocuğu olduğunu, ağabeyinin emanetleri ile birlikte 4 çocuğu olduğunu,Annesini kaybettiğini bir de ablası olduğunu söyledi ve Jüriden üç evet alarak yarışmada üst tura çıktı. İnşallah allahın izniyle emin adımlarla zirveye koşar, hakettiğin yere gelirsin. Başarılar diliyoruz.

Memleketimizin adının geçtiği bizleri gururlandıran anları, hatıraları, izleri, hikayeleri, efsanaleri vs. okudukça okuyor, izledikçe izliyor, duygu dünyasının içinde kayboluyoruz.

Şebinkarahisar adını, gelişim, atılım, yatırım, yenilikler, değişimler, girişimler vs. olarakta anılmasını, icraatlarla sahnede dolaşmasını arzu ettiğimiz büyük bir gerçek. Bu hayalleri memleketsel dönüşümlere doğru ilerletildiğini görmeye başlamakta cesaret vermeye başladı.

Okul yaptıran, yaptıracaklardan sonra, en önemlisi, en çok önemlisi, iş sahası, istihdam alanları yaratılması, üretimin canlanması, ihracata yönlenmesi, yatırımların çekilmesi adına ŞEBİNSİAD adını son zamanlarda daha çok duymamız şüphe götürmez bir inanç kaynağımız olmaya başladı. İnşallah bu düşüncelerimiz güme gütmez. Basın sözcüsü Gülcan Sucu'nun kamuoyunu bilgilendiren açıklamalarına rastlıyoruz. Habercilerin haber sayfalarından ŞEBİNSİAD ın girişimlerine, aksiyonlarına, hedeflerine, hızla ve koşar adımlarla ilerlemeye gayretli ve azimli olduğunu gördükçe mutlu oluyoruz. Ekonomik anlamda Şebin'in güçlenmesi için, sanayi, turizm, tarım alanında çalışmalar sergilenecek. Gördüğümüz kadarıyla, tarım alanında yüksek katma değerli ürünler, atıl köy arazilerinde üretimi teşvik edilerek ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Toprağın Çocukları Derneği ile ürünlerin ticarileştirilmesine katkı sağlanmasıda hedefler arasında. Şebinsiad yine memleketin Vakıflarına cesaret kaynağı olmak, onlarıda harekete geçirmek adına aldığı maddi ve manevi destek aksiyonları da, gelişimsel süreçleri adına bir ışık kaynağı. ŞEBİNSİAD Başkanı Müjdat Karayılan ile birlikte Başkan Vekili Aslan Karaaslan ve Yönetim Kurulu üyesi Zeki Etirli’nin ortaklığıyla kurulan üretim atölyesinde otomotiv ve beyaz eşya sektöründe kullanılan tuş takımlarının iç aksamları üretileceği açıklandı. Atölyenin faaliyete geçmesi ve bundan sonrada yenilerinin birbirini takip edeceğinin açıklanması son derece önemli.

Memlekette bayramda bir bayram daha yaptıran, Şebinkarahisar köprübaşına, bağlarımıza, dut ve kiraz festivali ile adını duyuranlara ayrıca selam olsun.

Bu güzel haberlerin memleket habercilerinin sayfalarında, gazetelerinde, ayrımcılık gözetmeksizin yer almasını, bir kaç yazarı ile bizlerde teşvik edici, uyarıcı, eleştriyel, dikkat çeken uncurlara parmak basarak yazılarımızda dile getirip, memleket arzu hallerini okunur, izlenir, takip edilir, dikkate alınır, çekici, cazibeli, hale gelmesi için gayret sarfedelim. Ne demişler " El elden üstündür " sözü ile daha çok faydayı memlekete taşıyalım. Olgunlaştırıcı, uyarıcı, dikkat çekici, yakınlaştırıcı, birleştirici, vs olma yolunda ilerleyebilmeliyiz.

Unutmayalım ki, bizler asil ve soylu Türk milletinin azimli ve sebatlı insanlarıyız. Kanaatkar, azimkar, sebatkar halkıyız. Vatan millet aşkı tek kaynağımız.

Umut ettiğimiz bir çok işler Şebinkarahisar da hayata geçmeyi bekler. Dileğimiz ve temennimiz o dur ki; İnşallah duymak istediklerimizi duyacağımız  o'mutlu günlerde tez gelirler.

Emeğinize sağlık. Yüreğinize ferahlık.

Güven Gürbüz

16 Temmuz 2022

Şebinkarahisar / Ankara "