KNKYZR : " OKULLARI AÇTIK AMA KAYGILI YÜZLERLE! "

Mahmut TONBUL'un kaleminden;

"OKULLARI AÇTIK AMA KAYGILI YÜZLERLE!"

" Bir eğitim ve öğretim yılı daha başladı.

Anne ve babaların yüzlerindeki kaygı, tebessümlerin ve mutluluğun önüne geçmiş. Özellikle iki, üç öğrenci okutmaya çalışan ailelerin durumu çok çok daha zor.

Okul kıyafetleri, kırtasiye malzemeleri, servis ücretleri bir önceki yılın 3 katına çıktı.

Pes vallahi.

Zorunlu tutulan okul ihtiyaçlarının başında okul kıyafetleri geliyor. Bu kıyafetlerin temini ise anlaşma yaptıkları yerlerde satılıyor.

Ben okulda üniforma kullanılmasının doğru olduğunu düşünen biriyim. Lakin bu fiyat artışında üniforma bedeli devlet tarafından karşılanamıyorsa üniformaya gerek yok. Yazlık , kışlık üniforma için 1.000 TL'den fazla bir tutar ödemek gerekecek.

İyi de kardeşim 5.500 TL asgari ücret alana kişi 2, 3 çocuğu varsa her biri için bu ücreti nasıl ödeyecek. Bir ay boyunca taş mı yiyecek???

Ya devlet üniforma bedelini karşılasın ya da üniforma olayını en azından bu yıllarda uygulamasın.

Olay sadece üniforma ile de bitmiyor.Ben bu sene ilkokula giden kızım için 600 TL servis ücreti ödüyorum. Hele büyük şehirde yaşayanların ödediği ücreti tahmin dahi etmek istemiyorum.

Kantinde sadece tost ayran yese en az 20-25 TL ücret ödeyecek. Üç çocuk olduğunu farz edelim. Çıkabilirseniz çıkın hesabın içinden.

Bir de bunlar çocuk yahu!!!

Bisküvi , çikolata çekse canı 7-8 TL para vermek zorunda...

Öyle kameralar karşısında boy boy fotoğraf çektirip okullar açıldı hayırlı olsun diyen devlet büyüklerimizi halkın arasına, okullarda öğrencilerin arasına karışmaya davet ediyorum.

Belki en azından bu zorlu zamanlarda öğrencilerimizin okul masrafları, beslenmeleri ile ilgili bir çözüm üretirsiniz. Allah garibanın hakkını size sorar. Zorlanırsınız hesap verirken.

Demedi demeyin.

Kalın sağlıcakla.

Mahmut TONBUL "