BİLGİ : " AKCİĞER SERTLEŞMESİ "

 

TÜSAD DPAH-PVH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Funda Coşkun,

" AKCİĞER SERTLEŞMESİ "

" ilerleyici bir nefes darlığı ve kuru öksürük gibi belirtiler varsa, Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurulmalı.

Nefes darlığı ve kuru öksürüğünüz varsa Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurun!

Halk arasında “akciğer sertleşmesi” olarak bilinen İPF (İdiyopatik Pulmoner Fibrozis) konusunda önemli hatırlatmalar.

Dünyada binlerce insanı etkileyen ve hakkındaki bilimsel araştırmalar halen süren İdiyopatik Pulmoner Fibrozis hastalığına dikkat çekmek amacıyla ilan edilen İdiyopatik Pulmoner Fibrozis Farkındalık Ayı kapsamında;

Nedeni genelde bilinmeyen İPF’nin sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılabilie.İdiyopatik Pulmoner Fibrozis’ın ayırıcı tanıları arasında ilerleyici nefes darlığı ve kuru öksürük var. Bu belirtileri olan hastalarımızın vakit geçirmeden göğüs hastalıkları uzmanlarına başvurmalarını öneriyoruz.

NEFES DARLIĞI VE KURU ÖKSÜRÜĞE DİKKAT!

Toplumda tanı alamayan çok sayıda İPF hastası bulunmaktadır.Akciğer duvarlarının kalınlaşmasına neden olan ve akciğerlerin kana oksijen aktarma kabiliyetini etkileyen fibröz bağ dokularının birikmesiyle ortaya çıkan İdiyopatik Pulmoner Fibrozis’in nedenleri çok iyi bilinmiyor. İPF’nin otoimmün hastalıklardan diğer interstisyel akciğer hastalıklarına kadar diğer durumların neden olduğu hastalıklarla da ilişkisi olduğu biliniyor. Hastalığın en önemli belirtileri ise nefes darlığı ve kuru öksürük.

AKCİĞER NAKLİ DE BİR SEÇENEK

İPF’nin henüz kesin bir tedavisi yok. Hastalığın tanı ve tedavisinde;

İPF’de erken tanı yöntemleri çok önemli. İPF’nin tanı aşamasında idiyopatik diyebilmek için mesleksel, çevresel risklerin değerlendirilmesi ve dışlanması gerekiyor. Nefes darlığı ve kuru öksürüğün olduğu durumlarda İdiyopatik Pulmoner Fibrozis akla geliyor. Görüntülemeler ve solunum fonksiyon testlerinin yardımıyla hastalarımız değerlendiriliyor, diğer akciğer hastalıkları dışlandıktan ve uzmanların teşhisi konduktan sonra tedavi seçenekleri belirleniyor. Bu aşamalardan sonra ilaçlarla hastalığın tedavisi başlıyor. Uygun hastalar için akciğer nakli de bir seçenek olarak değerlendiriliyor."