Av.Zihni Aslan Yazdı : " BENİM ÖĞRETMENLERİM "

Av Zihni Aslan Yazdı:

" BENİM ÖĞRETMENLERİM "

"Benim öğretmenlerim demokrat idiler, Devrimci , Türkçü , Atatürkçü ,aydınlanmacı ve "Bizler de öğretmenlerimizin dağ çiçekleri idik"
1960 yılından sonra başladığım ilk okul öğretmenlerim ZEKİYE SELİMOĞLU , SAİT KURT deli öğretmen lakaplı MEHMET SEVEN DEN ALDIĞIMIZ ışık ile ŞEBİNKARAHİSAR ORTAOKULUNDA başlayan eğitim ardından 50 yıl geçti neredeyse..
Şebinkarahisar Lisesi açılış tarihi itibari ile çevremizdeki birçok ilçede lise yokken HALKIN KATKILARI İLE ÖNCE ÖZEL SONRA RESMİ LİSE OLARAK EĞİTİMİ SÜRDÜRMÜŞTÜR.
Bu liseden mezun olan bir çok insan " GURURLUYUM .
ŞEBİNKARAHİSAR LİSESİ MEZUNUYUM"" diyebilecek onuru taşımıştır.
Mezun olduğum KINIK KÖYÜ İLKOKULU N DAN sonra 1964-65 YILINDA  BAŞLADIĞIM Ortaokul-lise yaşamım ELBETTE BİZ KÖY ÇOCUKLARI için dönüm  noktası idi. Aydınlığa giden yolda ilk adımımızdı. Bu yüzden ÖĞRETMENLERİMİZ bizim  sönmeyen yıldızlarımızdır.

Benim öğretmenlerim ,her daim Işık veren öğretmenlerim öğretime başladığım ŞEBİNKARAHİSAR ORTAOKUL LİSE eğitimi aynı zamanda aydınlanmanın da başlangıcı idi. Bir Eylül sabahı başladığım Ortaokulda ilk Ekim ayının ilk yarısında ATATÜRK 'ÜN ŞEBİNKARAHİSAR 'A GELİŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARI İDİ. Sanırım bir pikap üstüne bayraklar arasına yerleştirilmiş ATATÜRK BÜSTÜ , YANINDA ÖĞRENCİLERLE AĞIR BİR ŞEKİLDE LİSEYE doğru HALİL RIFAT PAŞA CADDESİNDE YAŞANAN COŞKULAR hala tazeliğini koruyor.

İlkler önemlidir. İlk 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda okul olarak trambetler eşliğinde BEŞYÜZ küsur öğrencisi ile sıralı hizayı bozmadan KARABOĞA caddesine doğru süzülürken sevgili öğretmenlerimiz sıranın bozulmaması için gayretleri bambaşkaydı . Ellerinde kızılcık dalı sopası ne derseniz deyin arada “”solll saaaa sol “” deyişleri trambet ‘in “ ANKARA VAN - ANKARA VAN  biçimindeki ritmi ile yürüyüşümüzün hazzı bambaşkaydı.

İlkler unutulmaz .. ilk 10 kasım ATATÜRKÜN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ ORTA OKULUN DARACIK KORİDORUNDA BEKLEYİŞİMİZ SİRENİN ÇALMASI VE SAYGI DURUŞU ALİ  CİVİL ‘in “”‘Burnunuza sinek arı konsa kıpırdamayacaksınız !”” tarzındaki uyarısına uymamak elde mi?  Okula lastik ayakkabı ile başladık(tor lastiği) elbisemizde yakası paçası ütü
tutmayan pantolonumuz soba borusu gibiydi .Ancak şapkamız bize ayrıcalık veriyordu ..Şapkayla selam vermek BİR BAŞKA GÜZEL DUYGUYDU  öğretmenlerimize.

Kimler geldi kimler geçti yaşamımızdan sizlere belleğimde kaldığı kadarı ile söz edeyim dostlarım.
Dedim ya ilk tanıştığımız idareci ALİ CİVİL idi.. Veysel Akkoyunlu müdürümüzdü sanırım hiçte muhatap olmadım ama otoriter  olduğunu biliyorum. SONRADAN SESSİZ BİR KİMSE VELİ YAZAR müdürümüz oldu. Unutulur mu?Orta okulda Kral Faruk kızını dahi ikmale bırakacak kadar mesleğine aşık, not vermedeki bol sıfırlı eğilim olsa da Şebinkarahisarlılara düşkünlüğü ile tanınan Matematikçimiz İdi. Tarih demek ABDİ AYDINLI demek ti . SÖZLÜYE BEŞER ONAR KALDIRIR AYNI KONUYU BİR SONRAKİNE DE SORARDI . YAZILI KAĞIDININ TEK TİP OLMASINA özen gösterdiği , ayakta değil dolaşarak ders anlatır ‘PİS KIZ PİS ÇOCUK ‘ derken bile sempatikti. Süleyman SAMİ DİKEN usta bir matematikçi köy çocuklarına düşkün , azimli idi  ÇİL HASAN hocamız öğretmen yokluğundan BEDEN EĞİTİMİ DERSİNE gelir yer hareketlerini ha bire yazdırdı. Onu İSTİKLAL İLK OKUL ÖĞREN CİLERİNE ÇARŞIYA AŞAĞI YÜRÜTÜRKEN Türk Milleti Türk Milleti “” ile başlayan mehter marşı  söyletmesi ile hep tazeliğini korumaktadır. Adnan Yıldırım hocamızın girdiği TARIM DERSLERİNDE TOPRAKLARIMIZIN VERİMSİZ HALE GETİRİLDİĞİNDEN SÖZ ederdi.İ İŞTE BU GÜN TOHUM İTHAL
EDEN ÜLKE KONUMUNA DÜŞTÜK Dursun Ovalı kütüphaneye gelip kitap okumanızı önerir , “ OKUMAK “” FAZİLET
DERDİ UNUTULUR MU? Mehmet Kalkancı bazen derse gelir ne dediğini anlamak için KULAK KABARTMAMIZ GEREKTİĞİNİ unutmadık.

Hüseyin Akgün huzur veren bakışları ve ders anlatırken sıkmadan eğilerek bükülerek anlatması bambaşkaydı Tuğrul hocamızın kendine has mimik ve hareketleri kendisini çok sevdirmişti . Mehmet AVCI , arada sırada boş geçen derslere geldiğinde birden ÇIRPINIRDIN KARADENİZ şarkısın söyletmesini tam da o sırada HASAN KAPTI NIN içeri girerek “ hocam dersiniz müzik mi “ deyişi VE ONUN ANLAŞILMAZ BİRŞEYLER MIRILDANARAK DURUMU İDARE ETTİĞİNİ
İSMAİL HAKKI BEY ORTA BİRDE DİN DERSİNE GELİRDİ . Derste arada Arapça ayetler okur açıklardı.. KABENİN ENİNİ BOYUNU soru olarak sormasını hiç unutmadım. CELALETTİN MENTEŞ HİÇ SIKILMADIĞIM HOCAMIZ DERSİNİ ÖZENLE ANLATIR,BAZEN DERS DIŞI FIKRALARLA KONUYU SÜSLER. ANILAR ANLATIR DI. “” Rusya da en çok kazananlar mezarcılar’ demesini o dönem hangi nedenle söylediğini bilmiyordum.””

Müdürlük yapan SELÇUK EROĞLU elinde bir çubuk sert bakışlı öğrencinin kılık kıyafetine bakar bazen elinde makas uzamış saçları kesmekle meşhurdu…Bir Mustafa Eşrefoğlu hocamız vardı “”YAVRUCUĞUM ÇOCUĞUM GEÇ KALMAYIN
SEĞİRTEREK GELİN derken öğrenci sevgisini nasılda dışa vururdu..NAMIK TEKİN , ORTA okul müzik öğretmenimizdi REMİ FASOL FA SOL SOL NOTASI LE İLK ÖĞRETTİĞİ TAMZARA OYUN HAVASI VE adımın biri OĞUZ biri MUSTAFA KEMAL marşı ile Altaylardan attığı ok Alplere vardı dereken muhteşem geçmişimizi HATIRLATMASI UNUTULURMU.
LİSE SIRALARINDA öğrencisi olmakla guru duyduğum öğretmenlerim ALİ CİVİL BEŞ PARMAĞIND A MARİFET OLAN , BİZDEN ÖNCEKİLERE DE ÖĞRETMENLİK YAPMIŞ TECRÜBELİ ŞEBİNKARNRAHİSARLIYI İYİ TANIYAN NAMI MEŞHUR “” SİĞARA İÇENLERİ SİNEMAYA GİDENLERİ , KAHVELERDE OYUN OYNAYANLARI YAKALAMAKLA MEŞHUR Öğretmenimizdi. TÜRKÇE DERSİNDE FİİL ÇEKİMLERİNİ YAPAMADIĞIMDAN BEŞ kez BİR ALDIĞIMsevgili öğretmenim 19 MAYIS gösterilerini özellikle KASA MİNDER HAREKETLERİNİ yaptırmakta ki BECERİSİ İLE öğretmenim aydınlanmamızın teme taşlarından biriydi. MERCİMEK LAKABLI ŞAHİN BEY , BİLİMSEL DENEY YAPMADA USTA ,ARADA OKSİJEN ELDESİNDE TÜPLERİ PATLATSA DA GENLEŞME , MAGDEBURG KÜRELERİ NEDİR ? ÖĞRENDİĞİM SAYGIDEĞER HOCAMI. REMZİ ALTUNORDU  Üzerinde hep beyaz önlük TEBEŞİR TOZLARI İLE anımsadığım yorgunluk nedir bilmeyen tekrar tekrar dersi anlatan , Remzi hocam anlatırken gözü başka şey görmeyen sevgi öğretmenimi nasıl unuturuz.

BİR MÜDÜRÜMÜZ DAHA VARDI KADİM SERİMÖZÜ ONU “” IIIHHH ÖĞRENCİLER “”DEMESİ MEŞHURDU..
VURAL KÖSEOĞLU “” YIRTIK HARİTALARDA MERDİYENLERİN YERİNİ GÖSTERİRKEN EGE ŞİVESİ İLE OLCEK -BİLCEK GİBİ SÖZCÜKLERİ İLE BELLEĞİMDE HALA. Hasan Kaptı aynı zamanda müdürümüz olan en çok iz bırakan fizik hocamızdı. Görev yaptığı dönemlerinin TÜRKİYEDE sağ sol çekişmelerinin başladığı yıllarda otoriter yapısı bir yana . Fizik dersinde tek ayak üzerinde aynalar ışığın yansımaları gibi dersleri yorulmadan anlatan çizen hocamız unutulur mu?
Sevda Yıldız genç , hareketli yapısı uzun saçları ile sınıf aramalarında en başta rol alan bazı büyüklerin Sevda Hoca var ya… ah denilen Türkçe ci hocamız hecenin beş halini anlatmadaki ustalığını unutulur mu. SELAHATTİN SULHİ HOCAMIZ RESİM YAPARKEN ORTAYA BİR SANDALYE KOYUP ÖZENLE ÇİZDİRMESİ VE SULU BOYA MANZARA YAPARKEN GÖZÜNÜ KIRPMASI İLE ŞEBİNKARAHİSAR SEVDALISI HOCAMIZI unutmadım.

İSMAİL ŞENYUVA lisede öğretmenim olan “” Çalışın eşek kafalılar Amerika ya uşak olmayın.” dediği günlerden Türkiye Bağımsız olmalı derken Atatürkçü  kimliği ile özgürlük ve bağımsızlık yanını unutur muyuz. Bu günleri düşündükçe ne
kadar engin görüşlü olduğunu DAHA İYİ ANLIYORUZ. SAİMA ONUR EDEBİYET ÖĞRETMENİMİZ konu ZİYA GÖKALP OLUNCA NASIL COŞTUĞUNU Vatan ne Türkiye dir Türklere ne de Türkistan- Vatan büyük ve müebbet ülkedir TURAN “ deyişini KIZIL ELMA şiirini şevkle okuyuşu hala dilimde.

ERSAN ÇAKIRSOY , EN ÇOK etkilendiğim ÖĞRETMENİM TEVFİK FİKRETİN meşhur şiiri HANI YAĞMAYI okurken “” YİYİN EFENDİLER yiyin HAPUR HUPUR yiyin “ DERKEN isyanlarımızı HÜRRİYET KASİDESİ 'N i DAVUDİ SESİ okurken hürriyetin insan yaşamında, toplum yaşamında olmazsa olmazımız olduğunu iliklerimize dek hissettirdiğini, Nazım Bayata iz bırakan öğretmenlerimizdendi Kırk yıl sonra yazdığı GİDERAYAK adlı mühim eserinde 17 sayfa Şebinkarahisar
günlerinden söz ediyor .MARUZ KALDIĞI SIKINTILAR bilmediğimiz olaylar .. neler neler . ANCAK NE DEMİŞ . Bütün bilimlerin temeli felsefedir bu memleket Mustafa Kemalin ilkeleri ile yükselir dediği günlerden bu günlere geldik .Yorum
sizin. Habip Özen sanat tarihi öğretmenliğinden çok aykırı çıkışları ile ünlü “” Osmanlıfeodal toplumdur” deyişi belleğimde kalmış . Doğru değil mi ? Sanırım o sıralar Ruslar Çekoslavakya yı işgal ettiği yıllardı. Bir öğrenci si olarak dersinden geçmek için çok uğraşsam da bu günleri gördükten sonra hep haklıymışsınız hocam diyorum.

LÜTFİ YILDIZ , Cebir geometriyi tebeşir tozlarına katılarak kara tahtada 2 İDERİFLER TİNLEYİN” çıkışını sık sık duyduğumuz ancak uzay geometrisi nedir ilk  kez öğrendiğimiz sevgili hocamız belleğimizdesiniz. MUHAMMET BEY, SADIK BEY unutulmayanlardan elbette. SERPİL AKYOL ÇAKIRSOY İLK GÖREV YERİ LİSEMİZE BEKAR GELİP ERSAN
BEYLE EVLENİP HİZMET VERDİKLERİNDE MÜKEMMEL ÖĞRETİCİLİĞİ İLETİŞİM zorluğu çekmeden canla başla öğretmeye çalışırdı. ARAD SIRADA TÜRKÜLERE DOGRU YOL ALIR, İNGİLİZCE ŞARKILARLA tebessüm eder “”hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa adlı ARTVİN türküsünü iyi ki ÖĞRETMİŞ BİZE. İZ BARAKAN SeVGİLİ ÖĞRETMENİM ÇOK YAŞAYIN. RAMAZAN HOCANIN İLK İNGİLİZCE ÖĞRETMENİMİZ OLMASI DA İLKLERDENDİ. Ali Bostan aceleciliği- SEYFİ SEZER in r harfini kullanama becerisİ! ! SANCAR HOCAMIZIN BAKIŞLARI GİBİ ENGİN DAVRANIŞLARI BELLEĞİMİZDE TAZELYLİKLERİNİ KORUYOR.

Heredot dediğimiz tarihçi ÜNAL TAŞKIN hocamızı ders anlatırken sabit bir noktaya bakması “ ben Şebinkarahisar ın en güzel kızıyla evlendim “ dediğini bundan gurur duyduğunu unutmadık. Bir öğretmenler gününde sönmeyen yıldızlarımız öğretmenlerimi yad etmek istedim sağ olarak yaşadıkların bildiklerime Tanrıdan sağlıklı uzun ömürler diliyor , ölenleri rahmetle anıyorum.


Av Zihni Aslan
DAĞ ÇİÇEKLERİNDEN TÜM ÖĞRETMENLERİMİZE SELAM SEVGİ SAYGILARLA
24 kasım öğretmenler günü tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"